Genel Haberler ve Makaleler

Avrupa’nın Teknoloji Piyasası Amerika ve Asya’dan Ne Kadar Geride?

Her ne kadar Avrupa merkezli heyecan verici teknoloji şirketleri piyasaya girmeye devam etse de yatırım şirketi GP Bullhound‘un yakın zamanda yayınladığı rapor Avrupa’nın teknoloji piyasasının Amerika’daki ve Asya’daki piyasalardan ne kadar geride olduğunu gözler önüne seriyor.

Yalnızca 2000’den sonra kurulmuş Amerikalı teknoloji şirketlerinin toplam değeri neredeyse 1.4 trilyon dolar, ve Asya merkezli teknoloji şirketlerinin toplam değeri 675 milyar dolar iken Avrupalı teknoloji şirketlerinin toplam değeri yalnızca 240 milyar dolar.

Tek başına değeri 480 milyar dolar olan Çinli Alibaba ve değeri 550 milyar dolar olan Amerikalı Facebook gibi şirketler, Avrupa’nın gelecek vadeden Spotify ve Zalando gibi şirketlerini bile tek başına geride bırakıyor; bu iki şirketin toplam değeri 42 milyar dolar.

Avrupalı şirketlerin dünyanın diğer köşelerindeki rakiplerinden geri kalmasının en temel nedeni fon eksikliği, özellikle de kalibrenin küçüklüğü.

GP Bullhound’a göre 2000’den sonra kurulan Amerikalı ve Asyalı şirketler ortalama 7.3 milyar dolar fon toplamışken Avrupalı teknoloji şirketleri için bu rakam ortalama 1.6 milyar dolar seviyesinde.

Silikon Vadisi deneyimli şirketlerin genç şirketlere destek verdiği geleceğe yatırım kültürü ile Avrupa’dan çok daha ileride; ancak kabul etmek gerekir ki bu kültür Avrupa’da daha yeni yeni oturmaya başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir