Azerbaycan’dan Ev Almak Kolaylaşıyor

Azeri gençler, devlet tarafından yapılan teşvikle kısa zamanda bir ev sahibi olabilecekler. Türkiye’de TOKİ benzeri bir uygulama yapılması gündeme gelen ülkede Azerbaycanlı Milletvekili Hadi Recebli, ‘aslında devlet bu evleri gençlere bağışlayacak ama sembolik olarak ev verilmiş kişi kredi ödeyecek. Aslında bu bağışlamanın farklı bir türüdür. Bu bizim devlet başkanının bir isteğidir. Bu da zaman zaman yapılır ve yapılacaktır da’ açıklamasında bulundu.

Ülkemizde gündeme gelen Evlilik Kredisi tarzında bir uygulamada diyebiliriz buna. Hatırlayacağız üzere, eski ASP Bakanı Fatma Şahin yeni evlenecek gençlere devlet destekli evlilik kredisi verilebileceğini açıklamıştı. Azerbaycan’da ‘evlilik’ çatısı altında belirtilmese de devletin amacı, yeni evlenen gençlerin bir ev sahibi olabilmesi. Ayrıca, Azerbaycan’da bu uygulama yasalaşırsa gençlere iş imkanları sağlanacak ve kredi almaları kolaylaşacak. Bu şekilde devlet sembolik ücretlerle gençleri ev sahibi yapacak.

Azeri Ekonomist Vügar Bayramlı, bu fikri olumlu değerlendirdi ve şu sözleri kaydetti: “Hesaplamalarımız gösteriyor ki, genç aileler ayda 60 manat ödeyerek 2 odalı, toplam alanı öyle 50-60 metrekare alana sahip bir eve sahip olabilir. Bu evin bedelini tam 20 yıl boyunca ödeme imkanı elde etmiş olacaklar. 20 yıldan sonra ise tamamen konut sahibi olarak daha sonra aldığı bu evi satma imkanına da sahip olacaklar. Tüm durumlarda ise kişinin yıl boyunca bu evde kalması yasal olacak”

İlk aşamada Azerbaycan, devlet bütçesinden 300 milyon manatlık kaynak ayırarak bu projenin hayata geçirilmesini sağlayacak. Bu kaynak devlet sosyal konut fonunu oluşturacak ve bu fon ile inşaatlar başlayarak vatandaşlara sunulacak.

Şu anda Azerbaycan’da apartmanda 2 odalı ev fiyatları ortalama 80.000 ila 130.000 manat arasında değişiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu