Genel Haberler ve Makaleler

Bankalar Bitcoin’in Kurallarını Belirleyecek

Dünyanın önde gelen bankaları, dijital para birimi Bitcoin için toplandı. Bankalar Bitcoin ile gerçekleştirilecek işlemler ve teknolojiye aynı anda topluca uyum sağlayabilmek adına bir araya geldi.

Herhangi bir kuralı bulunmayan Bitcoin, dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. Geçen aylarda Avustralya Senatosu’nun Bitcoin için yasa tasarısı hazırladığından bahsetmiştik. Dünya ülkelerinde de kabul görmeye başlayan dijital para birimi için bankalarında harekete geçmiş olması çok da şaşırtıcı değil.

BBVA, Barclays, Commonwealth Bank of Australia, Credit Suisse, JPMorgan, State Street, Royal Bank of Scotland, UBS ve Goldman Sachs‘ın da aralarında bulunduğu büyükler; sanal para Bitcoin’in kurallarını belirlemek istiyorlar.

Business Insider’ın haberine göre eski bir Wall Street çalışanı olan David Rutter konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Rutter, bir araya gelen bankaların şimdilik ortaklık üzerinde başlangıç için niyet anlaşması imzalandığını fakat Bitcoin’in bankalar tarafından ne zaman tanınacağının ve resmiyetten kabul edileceğinin henüz kesinlik kazanmadığını belirtti.

Daha önce Avustralya’nın ve çeşitli ülkelerin Bitcoin hakkında yasa tasarıları hazırlaması ve dünyaca ünlü finansal kuruluşların dijital para birimi için toplanması Bitcoin için gerçekten iyi haber.

Bugün dünya üzerinde önde gelen e-ticaret siteleri dahil birçok birey kişisel ya da daha ticari olarak Bitcoin kullanmaktadır. Bitcoin’in kuralları olmaması sebebiyle bazı ülkelerde yasaklanırken bazı ülke ve kurumlarca da güvenliği aynı zamanda da ‘kural’ tartışmaları masaya yatırılıyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir