Genel Haberler ve Makaleler

Ödüllü yazar Tom Corley’e göre başarılı insanların 7 alışkanlığı

Elon Musk, Oprah Winfrey ve Mark Zuckerberg gibi çok başarılı insanları diğer insanlardan neler ayırıyor? Tom Corley, cevabı öğrenmek için yüzlerce milyonerle (milyoner olmayı kendi çabalarıyla başarmış kişiler) röportaj yaptı.

Yazar, muhasebeci ve finansal planlamacı olan Tom Corley, çok zengin 233 kişinin günlük alışkanlıklarını araştırdı ve bu cevapları, yoksul ya da yıllık brüt geliri 35.000 dolardan daha az olan bireylerden gelen yanıtlarla karşılaştırdı.

Çok satanlar listesine giren “Alışkanlıklarınızı Değiştirin, Yaşamınızı Değiştirin” adlı kitabında Corley, varlıklı kişilerin başarılı olma yolunda bazı alışkanlıklara sahip olduğunu yazdı. İşte bu önemli isimlerin ortak noktaları olan alışkanlıklar:

Öneri: Elon Musk, Bill Gates ve Mark Zuckerberg daha üretken olmak için neler yapıyor

1. Okuyorlar

Corley’in araştırmasına göre zenginlerin yüzde 88’i her gün otuz dakika veya daha fazla süreyi okuma yoluyla eğitim veya kendini geliştirme konusunda harcıyorlar.

Bu insanların çoğu eğlence maksatlı okumuyor, bunun yerine biyografileri, tarihi ve kişisel gelişime faydalı eserleri okuyorlar.

İyi bir romandan keyif alırsanız, bu da size yardımcı olabilir. Corley, zevk için okumanın da kariyerinizi iyileştirebildiğini söylüyor. Biyografilerde de öğrenilecek çok önemli yaşam dersleri var.

Corley “Biyografiler, kişilerin düşünme alışkanlıklarını, yaşadığı zorlukları ve iniş-çıkışlarını sergiler” diyor.

2. Egzersiz yapıyorlar

Araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapmak dinç bir kafaya sahip olmayı sağlıyor ve sizi daha motive hale getiriyor.

Corley’in araştırmasına göre, çalışmaya katılan zenginlerin yüzde 76’sı yürüyüş, bisiklet sürme ve yürümenin yanında aerobik de yapıyor.

3. Olumlu ilişkiler kuruyorlar

Corley, “Sık sık ilişki içinde olduğunuz kişiler kadar başarılısınız” diyor. Corley’in bu sözü aynı zamanda yazar ve psikolog Shawn Achor’un, sosyal ilişkilerin, daha mutlu ve üretken olmayı desteklediği görüşüyle de örtüşüyor.

Henüz kişisel ağınızda oldukça motive ve hedef odaklı kişiler yoksa, korkmayın. Benzer kariyer ya da kişisel çıkarlara sahip insanlarla buluşmak için gruplara katılabilirsiniz. Ardından bağlantıyı koparmayarak da ilişkilerinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Kiminle vakit geçirdiğiniz konusunda da seçici olmaya çalışmalısınız. Bu noktada Corley, “Başarılı insanlar aynı zamanda size zarar veren, olumsuz insanlara maruz kalmalarını sınırlamak için de çaba gösterirler” diyor.

4. Hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar

Araştırmaya göre, milyoner olmuş insanlar bunu tesadüf eseri başarmıyor. Bu kişilerin güçlü planları var.

Varlıklı kişilerin yüzde 80’i hedeflerine ulaşma konusunda saplantı düzeyinde hırslı ve hem günlük hem de uzun vadeli olarak bu hedeflerini kontrol ediyorlar.

Corley, “Merdiveninizi başkalarının duvarına koymaktan kaçının ve hayatınızın en iyi yıllarını başkalarının duvarına tırmanarak geçirmekten kaçının” diyor. Kendi duvarınızı, hayallerinizi ve kendi hedeflerinizi bulun ve bunları izleyin.

5. Uykularını alıyorlar

Albert Einstein’ın bir gecede en az 10 saat uyumayı tercih ettiği söylenir. Eğer iyi dinlenmişseniz en iyi ve etkili şekilde çalışırsınız.

Zenginlerin yüzde 89’u her gece yedi sekiz saat veya daha fazla uyuyor.

Uyku, başarı için kritik bir önem taşıyor, hafıza işlevleri ve yaratıcı düşünce üzerine etkileriyse gerçekten oldukça olumlu.

6. Birden çok gelir kaynağı geliştiriyorlar

“Milyonerler tek bir gelir kaynağına güvenmez, birden çok gelir kaynağı geliştirirler” diyen Corley, bu kişilerin yüzde 65’inin ilk milyonlarına ulaşmadan önce en az üç gelir kaynağı yarattıklarını söylüyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları veya gayrimenkul gibi yan işler veya gelir getiren yatırımlara sahip olmak bu kişilerin ek gelir kaynaklarından bazılarını oluşturuyor.

Corley “Gelirlerin çeşitlendirilmesi, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan ekonomik krizleri atlatmanızı sağlar” diye ekliyor.

7. Boş zamanlarını daha verimli kullanıyorlar

Para, varlıklı insanlar için tek önemli yatırım kaynağı değil.

Corley, “Zamanımızı bir şeye yatırdığımızda onu sonsuza kadar kaybetmiş oluruz” diyor.

Netflix’te dizi izlemek veya Instagram’da gezinmek için saatler harcamak yerine, zamanınızı çok harcadığınız uygulamalar konusunda da seçici olmayı düşünmelisiniz.

Corley, “Zamanı en büyük risk olarak görürseniz, bu, sizi zamanınıza tam olarak nasıl yatırım yapmanız gerektiğinin farkında olmaya zorlayacaktır” diyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir