Beyan Edilen Kira Gelirinde Büyük Artış

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirleri için beyanname veren mükellef sayısında rekor artış gerçekleştiğini belirtti.

2012 yılında uygulamaya geçirilen ve kira geliri elde eden mükelleflerin vergi dairesine gitmek zorunda olmadan beyannamelerini internet üzerinden verebildikleri sistem “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” vatandaşlar tarafından rekor bir artış kullanılıyor.

Belirtilen sistemle vergi dairelerinde yaşanan yoğunlukların azaltılması ön görülüyordu. Sistemin mükellefler tarafından benimsenmesinin ardından Şimşek, Maliye’nin yükünün de azaldığını ve verimin maksimum düzeyde arttığını kaydediyor. Yeni sistemle kira beyannamesi veren vergi mükellefi sayısının geçen yılın Mart ayına göre yüzde 11 arttığı belirtiliyor. Geçen Mart ayında kira beyannamesi veren kişi sayısının 1 milyon 311 bin 289 kişiye yükseldiği ifade edildi.

İlgili: Kira Beyannamesi Nasıl Verilir? Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi Nasıl Yapılıyor?

Bu dönem içindeyse 26 milyar 250 milyon 891 bin 263 lira kira geliri beyan edildi.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu