iPhone için ürettikleri cam ekranlar Hong Konglu bir çifti milyarder yaptı

Dünyadaki iPhone’ların  üçte ikisi Çin’de bulunan Biel Crystal Manufactory’de üretilen cam ekranları kullanıyor. Hong Konglu bir çift olan Yeung Kin ve eşi Lam Wai Ying şirketin sahipleri ve Forbes’a göre bu iş sayesinde şimdilik 8.3 milyar dolarlık bir servete sahip oldukları tahmin ediliyor.

İkili dünyanın en büyük telefon, tablet, saat ve optik aygıtlar cam ekran imalatçısı olan Biel’i beraber inşa etmişler. İsmini saatleriyle meşhur İsviçre şehrinden alan şirket, Apple’ın yanında sektörün diğer önemli markalarından dolan Samsung, LG ve Sony için de tedarik sağlıyor. Biel’in geçen yılki toplam gelirlerinin 5,8 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bazı kaynaklara göre 2 milyar dolarlık bir halka açılmanın da ilerleyen dönemlerde gerçekleşebileceği söyleniyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Yeung şirketin yüzde 51’ine sahipken eşi Lam de geri kalan yüzde 49’un sahibi. İkili, ilginç şekilde basın önüne çıkmıyor ve röportaj tekliflerini reddediyor. Yeung, ayrıca, Hong Kong’un en zengin 10. ismi.

Hong Kong da doğup büyüyen Yeung burada 1986 senesinde saatler için kristal üreterek bu işe başlamış. Biel, Çin topraklarındaki ilk üretim alanını iki yıl sonra Shenzhen’de açmış ve kısa sure içinde Citizen ve pek çok uluslararası markaya hizmet ve tedarik vermeye başlamış. Daha sonra cep telefonu ekranının plastik olmasıyla nedeniyle kolayca çizildiğini fark eden Yeung, cam ekranlar üretmeye karar vermiş. Bu alanda ilk önemli müşterisi 2003 yılında Motorola olan ve Razr serisi için öncelikle 1 milyon sipariş alan firma daha sonra bu rakamı yüzlerce milyona ulaştırmış ve 2007’de Apple’la da çalışmaya başlayarak ve cep telefonu ekranlarına odaklanarak büyük bir büyüme gerçekleştirmiş.

Şu anda Çin, Huizhou, Guangdong’da başka bir üretim tesisi daha olan Biel, Çin’de 100,000’den fazla çalışana sahip olmanın yanında Tayvan, Japonya, Güney Kore, Singapur ve İsviçre’de de bağlı ortaklıklara sahip.

Apple başta olmak üzere safir ekranlara olan talebi gören Biel, Çinli led ekran üreticisi Roshow Technology ile de 2014’te yüzde 60’ına sahip oldukları bir ortak teşebbüs başlatarak safir-kristal ekran üretimine de geçmiş bulunuyor.

Biel, telefon ekranları alanında sektör lideri ve en büyük rakipleri halka açılmış bir şirket olan Lens Technology.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu