81 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates yeniden dünyanın en zengin insanı oldu

Bill Gates, 81 milyar dolarlık servetiyle Forbes’a göre dünyanın en zengin insanı oldu. Warren Buffett ikinciliğini Amazon kurucusu Jeff Bezos’a kaptırdı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise ilk kez ilk beşte yer aldı.

Henüz çocukluk yaşlarında bilgisayar programcılığıyla ilgilenmeye başlayan Bill Gates, Harvard’da eğitim aldığı sırada arkadaşıyla birlikte kendi yazılım şirketini kurmaya karar verdi. Bilgisayarların 1970’li yıllarda insan hayatına ilk kez girmeye başladığı o senelerde bilgisayarların olması gerekenden daha fazla evrilebileceğini tahmin etti ve okulu bıraktığı sene günümüzde piyasa değeri yaklaşık 457 milyar dolar olan Microsoft’u kurdu.

Kendini uzunca bir süre çok sevdiği işine adadı ve kazandıklarının bir kısmını geri vermek adına insanlara karşı sorumluluğu olduğu düşüncesiyle eşi Melinda’yla beraber dünyanın en büyük özel hayır kurumu Bill & Melinda Gates Vakfı’nı kurdu.

Dünyanın en büyük özel yardım kuruluşu olan bu vakfın hala en tepesindeki isim olan Gates ve eşi servetlerinin önemli bir kısmını da bu vakfa ve çeşitli yardım kuruluşlarına harcamaya devam ediyorlar.

Haziran ayının ortalarında Manhatttan, New York’taki bir gökdelende tavuk kümesi kurduran Gates, birkaç tavuğun dünyadaki maddi durumu yetersiz insanlar için ne kadar önemli olabileceğini göstermeyi amaçlamıştı. Kendi web günlüğünde konuyla ilgili bir yazı yazmış ve “Tavuk yetiştirebilmek kadar yüksek getiri yüzdesine sahip başka bir yatırım yok” açıklamasında bulunmuştu.

Servetinin yüzde 13’ünü oluşturan Microsoft hisselerini planlı bir şekilde satmaya devam eden Gates şu anda şirketin yüzde 2,5’ine sahip.

Uzun yıllardır ABD’nin en zengin insanları arasında yer alan Microsoft kurucusu, Forbes’e göre 81 milyar dolarlık servetiyle yeniden dünyanın en zengin insanı oldu.

Gates, dünyanın en zengin insanları listesinde zirveye tekrar otururken, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 67 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya yerleşti. İkinciliği Bezos’a kaptıran hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett ise 65,5 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sıraya geriledi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg bu sene ilk kez yer aldığı ilk 5 içerisinde 55,5 milyar dolarlık servetiyle dördüncü, serveti son 12 ayda 1,8 milyar dolar artarak 49,3 milyar dolara çıkan Oracle’ın kurucusu Larry Ellison ise beşinci sırada yer aldı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu