Genel Haberler ve Makaleler

Avustralya Senatosu Bitcoin için yasa tasarısı hazırladı

Geçen yıllarda Fransa’nın tepki gösterdiği, Çin ve Rusya tarafından yasaklanan sanal para birimi Bitcoin, ilk kez bir ülke tarafından para birimi olarak resmen tanınmaya hazırlanıyor.

Avustralya Senatosu’nun Ekonomi Komisyonu tarafından Bitcoin için hazırlanan yasa tasarısı, yakın bir zaman sonra Senato’da tartışılacak. Daha öncesinde Avustralya hükümeti tarafından çıkarılan yönetmelikle Bitcoin, “soyut varlık” olarak tanımlanmıştı.

Raporun tamamlanmasının ardından Avustralya Senatosu’nda Bitcoin tartışmaya açılacak ve yasa tasarısı senatodan geçerse; Bitcoin diğer para birimleriyle eşdeğer kabul edilecek.

Bitcoin İtibar Kazanacak

Birçok alanda kişiler, işletmelerin ve bazı ülkelerin Bitcoin’e olan ilgisi artarken, hiç kuşkusuz ki Bitcoin’in Avustralya tarafından resmiyet kazanmasıyla itibarı da artacak.

Bitcoin’in resmi ticari işlemlerde kullanılmasının artışıyla, bu gibi işlemlerden vergi almak isteyen Avustralya’nın tasarıyı senatodan geçirerek sanal para birimine resmiyet kazandırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bitcoin’e Duyulan Güven Artacak

Avustralya Senatosu Ekonomi Komisyonu Başkanı Sam Dastyari, Bitcoin’in resmiyet kazanmasının ülke ekonomisine önemli ölçüde katkısı olacağını belirterek, sanal para biriminin yasayla güveni artıracağını ve bilişim sektörü yatırımcıları için de yatırımların daha kolay hale geleceğini dile getiriyor.

Avustralya’nın ardından Birleşik Krallık ve Singapur’un da Bitcoin’i masaya yatırmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir