Biz Stone: Küçük Mavi Kuş Dedi Ki

Bugün evime doğru giderken genelde en sevdiğim yeri kitap reyonu olan Tansaş‘a uğradım. Kitaplara göz gezdirirken, Biz Stone‘u gördüm, tabi hemen dikkatimi çekti. Küçük Mavi Kuş Dedi Ki adlı bir kitap yazmış. Kitabında Twitter‘ı anlatmış. Twitter’ın yanı sıra geçmiş deneyimlerinden ve girişimlerinden de dersler vermeyi ihmal etmemiş. Yeni dünyanın yeni kurallarını belirleyen şirket olarak bahsediyor Twitter’dan. Aslında ne kadar da doğru söylüyor. İlk Twitter hesabımı aldığımda bir şeyler yazmaya çalışırken 140 karakter sınırına takılmış, defalarca kez yazmış yine silmiş ve bir türlü karakter sayısını tutturamamıştım. Benim gibi herkes sormuştur kendine ilk başta: “Ne yazılır ki buraya?” diye. Yanılmamışım, Biz Stone bile kendine sormuş bu soruyu hatta şu cümlelerle dilden söze dökmüş düşüncelerini:

140 karakterde söylemeye değecek ne var? Bu kadar dar bir alanda kendimizi nasıl ifade edebiliriz? Ne kadar şey söylenebilir, ne kadarı eksik kalır? Burası uzun tartışmalara ya da monologlara göre bir yer değil, burası Twitter!

Biz Stone

Biz Stone aynı zamanda Twitter şirketinin kurucu ortakları arasında yer alıyor. Twitter’ın yanı sıra daha önce gerçekleştirmiş olduğu girişimlerinden öneri – tavsiyelerle de harmanlamış kitabını. Türkçe çevirisini Aslı Anar yapmış, yayınevi ise CEO Plus. Kitap çok uzun değil, yaklaşık 200 sayfa. Raflardaki fiyatı bana biraz pahalı gelmiş olsa da 16TL tutarında. Yine de aldım, Biz Stone yazmışsa okumak gerek.

Küçük Mavi Kuş Dedi Ki kitabına Huffington Post‘un kurucusu Arianna Huffington‘da yorumunu eklemiş, aşağıda görebilirsiniz. Bu arada Huffington Post, Buzzfeed gibi siteleride geride bırakarak bu yılda sosyal medyada en çok bağlantısı paylaşılan haber sitesi olmuş. Bu bilgiyi de eklemeden geçmek istemedim.

Harekete geçirici, kışkırtıcı, ilham verici bir kitap bu. Biz Stone yaratıcı bir fikrin peşine düşüp, göze almamız gereken riskleri anlatıyor. Önce kendi hayatımızı, sonra başkalarının hayatını ve dünyayı değiştirebilmek için…

Arianna Huffington

Biz Stone Kimdir?

Biz Stone, Northeastern Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim görürken, okulunu bırakmış ve kendini çok sevdiği internet girişimlerine adamıştır. Sözlükler Stone, ABD’li iş adamı ve girişimcidir. En ünlülerinden Twitter, Blogger, Medium gibi girişimlerde büyük rol oynamıştır. En son Jelly isimli mobil tabanlı soru-cevap uygulamasını geliştirmiştir. Time, GQ, Vanity Fair‘s gibi çeşitli yayınlarda En Etkili Kişi gibi ünvanlara yakıştırılmıştır. Evlidir ve bir oğlu vardır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu