Başarı Hikayesi: Bloglardan Para Kazandıran Sırlar

Ekonomist olarak sanal yatırım konusunu en başından beri önemsiyor ve okuyucularımıza bu konuda bilgi, fikir ve birikimleri aktarmaya çalışıyoruz. Bloglardan para kazanma konusunu anlatırken farklı bir giriş yapmayı uygun buluyorum. Size bu konuda bir başarı hikayesini anlatacağım.

Yaşadığım bu olay üniversitede okuduğum sırada vuku buldu. Bir dersimiz internetten daha doğrusu içerik yayıncılığından para kazanma konusuna dönüşmüştü. Bu konuda bilgili olan, bu işi yapan ya da yakınlarından bu işle ilgili bir şeyler duyan herkes fikirlerini paylaşmıştı. Konu böyle uzamış gitmiş, son sözü ders hocamız söylemişti. Çok yakın bir arkadaşının internet yayıncılığı yapmaya başladığını, bir blog kurduğunu anlattı. Arkadaşının işi yoğun olduğundan dolayı artık içerikleri üretmeyi ev hanımı eşine bıraktığını da söyledi. Ne kadar miktarda kazanç sağladığını net olarak söylemese de 3 bin liradan fazla kazandığını bir şekilde öğrenmiştim. Öğrendiğim sadece kazanç miktarı değildi, neredeyse kendi maaşı kadar aylık bir rakama blog yazarak nasıl ulaştığıyla ilgili bilgilerdi aynı zamanda ve benim için önemli olan da buydu. Öğrendiğim ve bana fayda sağlayan denenmiş bu yöntemleri yazmak istedim. Bana kalırsa gerçek bir başarı hikayesi…

Kısaca

1. Amacı Belliydi

Daha öncesinden içerik yayıncılığı ve bloglardan para kazanma konusunu araştırmış. Daha sonra bir blog açarak kendi yazılarını yazmaya başlamış. ABD’de bir seminere katılmak için gittiğin de ilgilisini çeken blog yayıncılığı tarzında bir seminer onun bilgilerini kuvvetlendirerek değiştirmiş. Yılda milyonlarca dolar kazanan bağımsız yayıncıları dinlemiş ve Türkiye’ye döndüğünde blogu için kendi yayınlarını hazırlamaya başlamış. Bana söylediği amacı, “emeklilik için yatırım” olmuştu. Çünkü işini seviyordu ve ne kadar kazanırsa kazansın işini bırakıp, sadece yayıncılığa odaklanmayacaktı ve kendi işlerini de aksatmamak için hocanın dediği gibi şu anda eşiyle ortaklaşa içerikler üretiyordu.

İçerik yayıncılığı yaparak aylık olarak 3 bin TL üzerinde bir para kazanıyordu. Bu yıllık ortalama olarak 36 bin TL yapıyor. 10 yıllık bir zaman dilimini göz önüne aldığımızda ise 4 milyona yakın para kazancı olarak geri dönüş sağlıyor. Emeklilik için demişti, bu parayla emeklilik döneminde rahatça yaşayabileceği ya da hayalindeki evi alabileceği apaçık ortada.

2. Hedefleme Yapmıştı

Kısa yoldan zengin olmanın şansa bağlı olduğunu ifade etmişti. Gerçekten büyük şans istiyordu. Zengin olabilmek için insanın tasarruflarını birikimlere dönüştürmesi, risk alması ya da neredeyse gece-gündüz durman çalışması gerektiğini biliyordu. Bu sebeple blogu içinde uzun vadeli hedefler belirlemiş. Bu hafta düzenli olarak 10 TL kazanabiliyorsa, önümüzdeki haftadan itibaren haftada 20 TL kazanabilmeyi hedeflemiş. Hedefleri için bazı yöntemleri var, örneğin daha fazla gösterim, kullanıcıların ilgi dağılımları ya da en iyi neler yapabilirim gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışmış. Görünen o ki, gayette başarılı olmuş.

Yukarıdaki paragrafı yazmamın temel sebebi, blog oluşturup hemen para kazanmaya başlamak isteyenlere bildiri niteliğindedir. Bu iş zaman istiyor. Sizlere anlattığım hikayede aylık sağlanan bu gelir, 2 yıl gibi bir zaman diliminden sonra gerçekleşmiş.

3. Uzman Olduğu Konularda Yazmış

Zaten işini çok sevdiği için psikoloji konusu üzerine yoğunlaşmış. Zamanla sosyoloji, aile ilişkileri, eğitimler, seminerler gibi bağlantılı konularla içerik yelpazesini genişletmiş. Zaten blog yayıncılığı ile para kazanmada tüm önerilerin odak noktası uzman olunan bir konuda içeriklerin üretilmesiyle belirtiliyor. Zaten bir insanın uzman olmadığı bir konuda yazması daha sonra bir şekilde duraksamasına ya da içerik üretememesine varan sonuçlara ulaşacaktır.

Sonuç

Gördüğünüz gibi: amaç, hedef ve içerik gibi üç basit ama uygulanması zor olan bir yöntemle blog yazarak para kazanmak mümkün.

İçerik yayıncılığı ile para kazanmaya başlamak için;

  • Amacınızı belirleyin,
  • Uzun vadede hedeflerinizi belirleyin,
  • Uzman olduğunu bir konuda yazmaya başlayın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu