BofA, Facebook ve Starbucks Bizlere Ne Anlatıyor?

ABD’nin uluslararası bankacılık devi Bank of America‘nın ateşli silah üreticisi şirketlere kredi vermeyi durdurma kararına ilişkin son haberleri gördünüz mü?

Köklü bir geçmişi olan Bank of America’nın 51 milyar dolarlık ateşli silah ve cephane piyasası ile borç verme ilişkisini sona erdirme kararının muhtemelen politik bir hareket olduğunu düşünebilirsiniz. Zira bir şirketin inançları için ayakta durduğunu düşünmek kulağa hoş geliyor. Ama BofA’nın bu hareketi tamamen değişen eğilimlerden kaynaklı…

Tabii, bu karın ardından banka kısa vadede biraz para kaybedebilir. Ama kendinize şunu sorun: Bank of America’nın önümüzdeki 50 yıl boyunca büyümesini sürdürecek müşterileri kimler olacak? Y Nesli ve onları takip eden nesiller artık sahada. Peki, yeni nesil ateşli silahlar hakkında ne hisse hissediyor?

Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, yeni nesil, satın aldığı ürünlere ve desteklediği şirketlere yansıyan değerlerini her zamankinden çok daha fazla görmeyi istiyor.

Mesela Y Nesli CEO’larından Mark Zuckerberg’ün bunu anlayamaması ironik. Anlamış olsa bile her iki durumda da şirketi şu anda büyük bir sıkıntı içinde. Çocuklar bugün Facebook‘u kullanmıyor ve Zuckerberg’ün kullanıcı verilerine yönelik bugünkü sosyopatik yaklaşımı hiç kuşkusuz gelecekte de büyüyecek bu çocuklara iyi bir davet olmayacak.

Başı dertte olan başka bir şirkete bakalım.

Geçen hafta ABD’nin Philadelphia kentindeki bir Starbucks mağazasında sipariş vermek için bekleyen iki siyah müşteri, mağazanın müdürü tarafından gözaltına aldırılmıştı. Olayın ardından söz konusu mağazanın önünde protestolar yaşanmış, olay sosyal medyada geniş tepki toplamıştı.

29 Mayıs’ta Starbucks, personeline “ayrımcılık eğitimi” vermek için ABD’deki 8 bine yakın mağazasını kapatacağını açıkladı.

Olayın ardından Starbucks hakkında sosyal medyada birçok yorum yapıldı, ancak şu dikkate değer: Starbucks mağazaları beyaz mahallelerde veya yoğun kentsel ofis alanlarında bulunuyor. Birçok gettoda Starbucks’ı görmek imkânsız.

Öyleyse, Starbucks, ırkçı gibi görünmeden 5 dolara bir bardak kahve almak isteyen bir demografiye nasıl hitap ediyordu? Belki de, herhangi bir soruna yol açmamasına rağmen polisleri çağıran mağaza müdürü şirketin hatalarını görmesi için iyi bir başlangıç ​​olmuştur.

Ama Starbucks’ın genellikle müşterilerinin kimler olduğunun farkında olduğu netlikle söylenebilir. Facebook’un aksine, geçmişte ve şimdiye kadar attığı adımlardan da görüleceği üzere Starbucks müşterinin endişelerine karşı çok daha duyarlı.

Bunlar bizim için ne anlama geliyor?

Yatırımcıların yeni nesle ve değişen eğilimlere dikkat ederek bunların farkında olması gerekiyor. Zira eğilimler, yeni nesil ve onların değerlerini anlayan şirketler, ileriye giden ve gerçekten başarılı olan şirketler arasında yer alacaklar.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu