“Business Adventures” gelmiş geçmiş en iyi iş kitabı olabilir

Microsoft kurucusu Bill Gates 1991’de Warren Buffet ile ilk kez tanıştığında ondan bir iş kitabı önerisi istedi.

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet tereddüt etmeden en beğendiği işletme kitabı olan John Brooks’un “Business Adventures” (İş Maceraları) kitabını okumasını önerdi.

Bill Gates 2014 yılında yazdığı bir blog yazısında kitapla ilgili şöyle diyor:

“Warren, bu kitabı okumamı önerdiğinden beri 20 seneden fazla zaman geçti. Kitap yayımlananı da 40 seneden çok zaman geçti. ‘Business Adventures’ hala okuduğum en iyi işletme kitabı ve John Brooks halen favori işletme yazarım.”

Alışılmış bir işletme kitabı değil

Eski bir The New Yorker yazarı olan John Brooks, bu klasik eserini 1969 yılında ilk olarak 12 Wall Street hikayesini bir araya getirerek yayımladı.

Gates, yazar hakkında şöyle diyor: “Günümüzün çoğu işletme yazarının aksine Brooks çalışmasını başarı için basit açıklamalar ve ‘nasıl yapılır’larla sulandırmıyor. Çalışanlarına ücretsiz yemek verdiği için şahlanan firma hikayesini kaç kere okuduk? Brooks’un çalışmalarında listeler değil bir hususu derinlemesine çerçeveleyen ve inceleyen, derinlikli karakterler içeren ve işlerin bu kişiler için nasıl gittiğini anlatan uzun makaleler bulursunuz.”

Bill Gates, 1960’lardan beri iş dünyasında çok şey değişmesine rağmen sağlam bir işletme yaratmanın temellerinin hiçbir zaman değişmediğini ve Brooks’un işletme konusundaki derin kavrayışının halen geçerli ve günümüzle ilgili olduğunu söylüyor.

Microsoft kurucusu Gates’in bu kitaptan aldığı ana fikir ise şöyle:

“Mükemmel bir ürüne, ürün planına ve pazarlama stratejisine sahip olabilirsiniz ama bunları yönetmek ve uygulamak için doğru insanlara ihtiyaç duyarsınız.”

Kitap, Edsel olarak da bilinen 350 milyon dolarlık Ford Motor Company felaketi, Xerox’un hızlı ve inanılmaz yükselişi, General Electric ve Texas Gulf Sulphur’deki inanılmaz skandalları ve bunların ortak noktalarını ele alıyor.

Business Adventures (İş Maceraları) kitabı New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde de yer aldı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu