Genel Haberler ve Makaleler

CenturyLink, Level 3 Communications’ı satın alma konusunda anlaşmaya vardı

CenturyLink, Level 3 Communications’ı oybirliği sonucu alınan kararla nakit ve hisse anlaşmasıyla, borçlanma dahil 34 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardı.

Dün yapılan açıklamaya göre Telekom firması CenturyLink, Level 3 internet servis sağlayıcısının alımının kendilerine ilave olarak 200,000 millik fiber altyapısı kazandıracağını ve şebekelerine dahil bina sayısını yüzde yetmiş beşlik artışla 75 bine çıkaracağını duyurdu.

CenturyLink CEO’su Glen Post yaptığı açıklamada dijital ekonominin geniş bant bağlantısına dayalı olduğunu ve Level 3’ün satın alınması sonucunda dünyadaki en dinamik fiber ağ ve yüksek hızlı veri servisleri firmalarından biri olacaklarını belirtti. CenturyLink anlaşma sonucu müşteri tabanına Level 3’in küresel taban alanını da katarak 60 ülkede varlık gösterecek.

CenturyLink anlaşmayı nakit yanında finansal danışmanları da olan Morgan Stanley ve Bank of America Merrill Lynch tarafından finanse edilen 7 milyar dolarlık borçlanma ile karşılayacak ve anlaşma sonunda Glen Post, birleşik firmanın CEO’su olacak. İşlem sonrasında, CenturyLink hissedarları toplam hisselerin yaklaşık olarak yüzde 51’ine sahip olacakken Level 3 hissedarları da birleşen şirketin yüzde 49 hissesine sahip olacaklar. Firmanın merkezi Monroe, Louisiana’da yer alacak.

Level 3 başkan ve CEO’su da işlemin hissedarlarına önemli değerler kazandıracağını ve birleşmeden oluşan firmanın kuruluşun müşterilerinin sürekli gelişen küresel ihtiyaçlarını karşılamada eşsiz bir pozisyon kazanacağını belirtti.

Anlaşmanın 2017’nin üçüncü çeyreğinde gerekli regülasyonlardan ve hissedar onaylarından geçip tamamlanması bekleniyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir