Çeyiz Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen çeyiz yardımı ve çeyiz desteği konusunda merak edilen birçok soru var. Bu yazıda sizlere çeyiz desteğinin ne olduğunu, ne kadarlık bir yardım sağlandığı ve yaş sınırı dahil kimlerin bu destekten yararlanabileceğini detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Çeyiz desteği nedir?

Çeyiz desteği, Nisan 2015 tarihinde Aile Paketi kapsamında yürürlüğe giren ve yeni evlenecek çiftlere sağlanan bir sosyal yasa yardımıdır. Özellikle bu destek, evlenmek isteyen fakat mobilya, beyaz eşya gibi çeyiz ihtiyaçlarını almaya gücü yetmeyen gençlere sağlanmaktadır. Ayrıca, bazı şartların sağlanması koşuluyla devlet, yasa kapsamında gerekli harcamaların yapılabilmesi için evlenecek tüm vatandaşlara yardım sağlayabiliyor.

Çeyiz desteği yardımı kimlere verilir?

En merak edilen sorular arasında çeyiz desteğinden kimlerin yararlanabileceği geliyor. Bu destekten tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de doğmuş olan fakat çıkma izini alarak Türk Vatandaşlığı’nı kaybeden vatandaşlar ve bunların üçüncü dereceye kadar olmak suretiyle alt soyları da yasa kapsamında yardımdan faydalanabilmektedir. Yetim aylığı alıyor olsanız dahi destekten yararlanmanız mümkündür. Ayrıca, çifte vatandaşlığa sahip ve Mavi Kartı bulunan kişilerde bu yardım desteğinden yararlanabilmektedir.

Sadece, Türkiye’de yaşadığı halde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan kimseler bu yardımdan yararlanamıyorlar.

Çeyiz desteği şartları neler?

İlk şartın T.C. Vatandaşı olunması gerektiğini yukarıda belirttim. Bir de daha da önemli bir koşul bulunuyor ki, bu da destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar için önemli bir şart. Çeyiz yardımından yararlanmak için yaş sınırı 27 (yirmi yedi).

Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için evliliğinizi 27 yaşınızı doldurmadan önce yapmış olmanız şart. 27 yaşından sonra evlenecek olan veya evlenen vatandaşlar çeyiz yardımından faydalanamıyor.

Daha önce evlilik yaptıysanız 27 yaşından küçük olsanız dahi bu yardımdan yararlanabilmeniz söz konusu değil.

Çeyiz desteği nasıl alınır?

Çeyiz yardımından faydalanabilmek için ülkemizde faaliyet gösteren ve çeyiz hesabı açmaya imkan sağlayan bankaların herhangi birinden çeyiz hesabı açmanız gerekmektedir. Açacağınız hesap TL cinsinden olacaktır. Hesabınızı açtıktan sonra en az 3 yıl süreyle sistemde kalmanız gerekmektedir. Sistemde kaldığınız sürece hesabınızda para biriktirmiş olmanız şart.

Devletin bu kapsamda yaptığı destek miktarı 5.000 TL’yi geçmeyecek. Devlet biriktirdiğiniz tutarın yüzde 20’sini destek olarak size verecek. Örneğin, evleneceğiniz yıla kadar hesabınızda 15.000 TL para biriktirirseniz 3.000 TL destek alabileceksiniz. Ya da 25.000 TL biriktirmiş olmanız halinde en üst sınır olan 5.000 TL katkı alabilmeniz mümkün. Evleneceğiniz zaman çeyiz hesabınızın bulunduğu bankaya müracaat edip, çeyiz destek katkısını alabiliyorsunuz. Desteklerden evlenecek çiftlerin her ikisi de ayrı ayrı yararlanabiliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu