Genel Haberler ve Makaleler

Chan Zuckerberg Girişimi Meta’yı satın alarak ilk alımını gerçekleştirdi

Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’ın hayır işleri organizasyonu, ilk satın almasını bilim insanları için en son akademik araştırmaları bulmayı kolaylaştıran bir web sitesi olan Meta‘yı satın alarak gerçekleştirdi. Meta’nın ne kadara alındığı konusunda açıklama yapılmadı.

Chan Zuckerberg Initiative tüm bilimsel araştırmaları tarayıp müşterilerine ilgililik durumuna göre sunan başarılı bir algoritma kullanan Meta’yı daha da gelişmiş bir hale getirmeyi planlıyor. Birkaç gün önce grubun bilim başkanı Cori Bargmann ve teknoloji başkanı Brian Pinkerton’ın bloglarında yaptıkları açıklamaya göre, arama motorunu geliştirme çalışmalarından sonra girişim, araştırmacılara ücretsiz olarak sunulacak.

Zuckerberg girişimi bu satın almada hayır kurumu statüsü yerine limited şirketi statüsünde olmanın avantajlarını kullanıyor. Çiftin bu girişimi kar amacı gütmeyen kurum statüsünde olsaydı bu tarz büyük satın almalar sonucu vergi muafiyetini sürdürmesi zor olacaktı.

Facebook kurucu CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan daha önce servetlerinin yüzde 99’luk kısmını hayır işleri için kullanacaklarını açıklamıştı.

Zuckerberg ve Chan’ın verdikleri söz üzerine önümüzdeki 10 yılda hastalık tedavileri için de 3 milyar dolardan fazla harcama yapması bekleniyor.

Meta’nın araçları, bilimsel ilerlemeyi hızlandırarak ve bilim ve teknolojiyi destekleyerek varlıklı çiftin hastalıkları engelleme, yönetme veya tedavi etme çabalarına önemli ölçüde yardımcı olmuş olacak.

Meta, bilim adamlarına başkalarının yeni bulgularını gerçek zamanlı olarak öğrenme fırsatını tanıyacak. Gözden kaçmış makalelere erişim artacak ve bilim adamları uzmanlık alanlarının gittiği yönü çok daha yakından izleyebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu