Citibank’tan Bitcoin Tarzı Para Birimi: Citicoin

Bankacılık devi Citigroup, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve Bitcoin’e eş değer olabilecek yeni teknolojisi Citicoin’i duyurdu.

Dijital para birimini bir fırsat olarak gören ve bu fırsatı değerlendirmek isteyen Citigroup’un Citi Innovation Labs direktörü Ken Moore, Citi İnovasyon Laboratuvarları’nda dijital para birimi Citicoin üzerinde denemeler yapıldığını belirtti.

Bitcoin benzeri dijital para birimlerini Citicoin olarak ifade eden küresel bankacılık devi, bu teknolojinin açık kaynak yoluyla geliştirildiğini belirtiyor. Citicoin’in odak noktasının ticari kullanımdan ziyade ülkeler arası para transferi olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde, yerel bankalara yapılan para transferi sırasında anlık döviz işlemleri ve nakit teminatı gibi sıkıntıları da ortadan kaldırabilmek adına Citicoin üzerinde denemeler yapılmaya devam ediliyor.

Geleceğin dijital para birimlerinde olduğunu düşünen Citigroup, laboratuvarlarında çeşitli denemeler yaparak fırsatı kaçırmak istemiyor. Ayırca Citigroup, Bitcoin benzeri spesifik şifreleme tabanlı para birimlerinin ise gelecek vaat etmediğini belirtiyor.

Bankacılığı tamamen dijitale dökmek isteyen bankacılık devi Citibank, kısa bir süre önce Kenya’nın en büyük mobil operatörü Safaricom’la anlaşarak para işlemlerini banka hesabı gerektirmeden yalnızca cep telefonuyla yapılabilen bir sistem geliştirmişti.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu