clearXchange, EFT’ye alternatif oluyor

Farklı bankalar arasında yapılan para transferi olarak adlandırılan Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemine alternatif olarak geliştirilen clearXchange, zaman problemini ortadan kaldırıyor.

Bir bankadan aynı bankada bulunan hesaplara para transferi yaptığınızda bu işlem havale olarak tanımlanıyor ve herhangi bir zaman problemi yaşamadan saniyeler içerisinde aynı bankada bulunan hesaplara para transferi yapılabiliyor. Fakat bir bankadan başka bir bankaya para transfer etmek istediğimizde karşımıza zaman kısıtlaması çıkması çıkıyor. Örneğin, para transferinin bankaların mesai saatleri yani EFT saatleri arasında yapılması gerekiyor, mesai saatleri içinde yapılmayan para transferleri ilk iş günü alıcı hesaba ulaşıyor. Diğer yandan bu yolla resmi tatillerde yapılan para transferleri de ancak ilk iş gününde karşı hesaba geçiyor.

ABD’de finansal kuruluşlara ve çeşitli kurumlara ağ hizmeti sağlayan finansal teknoloji şirketi Early Warning, geliştirdiği clearXchange sistemiyle farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemlerinde zaman problemini ortadan kaldırıyor. clearXchange ağına katılan bankalar, müşterilerine zaman kısıtlaması olmadan farklı bankalar arasında hızlı para transferi yapmalarına olanak sağlıyor.

Daha önce ABD’nin önde gelen bankalarından Bank of America ve U.S. Bank’ın dahil olduğu ağa; Wells Fargo, Chase Bank ve Capital One gibi bankalarında katıldığı belirtiliyor. Ağa katılan bankaların müşterileri, ağ içerisindeki tüm bankalar arasında gerçek zamanlı para transferi yapabilecek.

2016 yılının ilk çeyrek sonuçlarına göre EFT’ye alternatif olarak geliştirilen clearXchange ağı üzerinden 46 milyon dolarlık işlem yapıldığı ve toplamda 16 milyar dolar para transferi gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu