Genel Haberler ve Makaleler

Comcast’i de geride bırakan Netflix’in tek rakibi şimdilik Disney

Geçtiğimiz haftalarda 142 milyar dolar değeri gören Netflix (NASDAQ: NFLX), sektördeki liderlik yarışında 141 milyar dolar değerli rakibi Comcast’i (NASDAQ: CMCSA) geride bıraktı.

Hatırlatmak gerekir ki geriden gelerek medyanın liderlerini geçmek artık alışık olduğumuz bir Netflix stratejisi…

2017’de de Fox (NASDAQ: FOXA) ve Time Warner (NYSE: TWX), Netflix’e karşı benzer sonları yaşamıştı.  Netflix şimdi ise gözünü Disney’in (NYSE: DIS) yerine dikti. 150 milyar dolar değere sahip Disney imparatorluğu, Netflix’in markajına girdi.

Netflix geriden gelip kazanmaya alışkın

Netflix 1997 yılında faaliyetlerine başladığında, DVD devi Blockbuster gibi medya liderleri revaçtaydı. Fakat 2007‘de internet yayıncılığına başlayan Netflix için, bu dev rakibini geride bırakmak 3 yıldan daha az zaman almıştı.

Daha sonra Netflix’in House of Cards’la başlayan, orijinal içerik üretme üzerine olan büyük riskli hamlesi karşılığını fazlasıyla verdi.  2016 itibariyle Orange is the New Black ve Stranger Things gibi tutan dizilerle şirket, aynı anda 130 yeni ülkeye daha açılmayı başardı.

Netflix duracak gibi gözükmüyor

Netflix-Disney yarışında da rüzgar Netflix’ten yana gibi gözüküyor. 2017’de Netflix’in yatırım getirileri %64 artarken rakipleri olan Disney ve Fox gelirlerde düşüş yaşadı.

Liderliği kaybetmek istemeyen Disney, 2019’da kendi internet içerik yayıncılığı servisini sunmayı planlıyor. Fakat bu hizmeti piyasaya sokmadan önce Disney’in aynı zamanda 21st Century Fox varlıkları için Comcast’e karşı olacak olan bir hayli pahalı savaşı da kazanması gerekiyor.

Bu iki daha eski ve tecrübeli medya devi birbiriyle yarışırken Netflix 2018’de orijinal içeriğe 8 milyar ve pazarlamaya 2 milyar dolar harcayarak bu amansız yarışta en kısa sürede en öne geçmeyi planlıyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir