Genel Haberler ve Makaleler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan e-Girişim Atağı

Dünyada ve ülkemizde gelişen e-ticaret ve e-girişimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatini çekti. Bilişim alanında bir proje hazırlatan Erdoğan, dünya genelinde Türkiye’den bilişim uzmanlarının, yazılımcıların ve programcıların yetiştirilmesini sağlayacak üç aşamalı projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Dünya genelinde yalnızca e-ticaret hacminin geçen yıl %21.1 oranında artış göstermesi ve bu pazar hacminin 1.298 trilyon dolar seviyelerine ulaşması projenin hazırlanmasını sağladı. Aynı şekilde e-girişimin ve e-girişimcilerin sayısındaki artış ve büyümeye devam eden pazar ülke ekonomilerine de büyük katkı sağlıyor.

Erdoğan’ın hazırlattığı bilişim projesi parlak beyinlerle buluşma, kamu-özel sektör desteği ve öğrencilere yazılımı sevdirme adımlarından oluşacak. Cumhurbaşkanı, ilk etapta yazılım, e-girişim ve bilişim teknolojileri alanlarında başarılara imza atan girişim ve yazılımcılarla bir araya gelecek.

İskandinav ülkelerinde uygulanan kuluçka merkezleri örnek gösterilerek; özellikle sponsor alanındaki eksiklikler giderilmeye çalışılacak, kamu ve iş adamlarından yatırım desteği talep edilecek. Bilişim projesi hazırlanırken, alanında lider olan İskandinav ülkelerinin örnek alındığı belirtiliyor.

Kısa bir süre sonra bilişimde öne çıkan akademisyenler, e-girişimciler ve yazılımcı gençler ile bir araya gelecek olan Erdoğan; sektörün eksikliklerini dinleyerek, neler yapılabileceği konusunda fikir almaya çalışacak.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından geçen yıl proje danışmanı Deloitte, proje ortağı Etid ve veri ortağı comScore ile ortak hazırlanan “Türkiye’de E-Ticaret” raporuna göre, ülkemizdeki e-ticaret hacmi 14 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir