Genel Haberler ve Makaleler

Dijital Ülke Estonya’ya Start-Up Vizesi

Gelişmiş bir e-vatandaşlık sistemini yürürlüğe sokan Estonya hükümeti, dünya üzerindeki girişimcileri ülkelerine çekmek için oldukça etkileyici bir girişimci programını uygulamaya başladı. İlk olarak 2015’in ortalarında Kanada’da ortaya çıkan devlet destekli Start-Up programları Estonya’da da uygulanmaya başlandı.

GİRİŞİMCİLER İÇİN AVRUPA FIRSATI

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına AB sınırları içinde oturma izni ve girişimcilik fırsatı sunan Start-Up programı sayesinde birçok girişimci hayal edemeyecekleri fırsatlara erişmiş oluyor. İşini kurduktan sonra alınan oturma izniyle Estonya’ya yerleşip işini geliştirme fırsatı yakalayan girişimciler, hem sadece iş yaptığı müddetçe vergi ödüyor hem de AB tarafından resmi olarak tanınan bir şirketin sahibi oluyor. Alacakları Start-Up vizesiyle hayallerini gerçekleştirme fırsatı yakalayacak olan girişimcilerin yapması gerekenler oldukça basit.

“İŞ PLANI ÇOK ÖNEMLİ”

Start-Up programları için alınacak olan vizenin bürokratik aşamalarının internet yoluyla halledilebileceğini söyleyen estonyadasirket.com kurucusu Samet Oynamış “Start-Up şirketinizi kurana kadar herhangi bir bürokratik süreç için Estonya’ya gelmenize gerek yok” diyor. Vize alma işlemlerine değinen Oynamış, öncelikle kurulacak olan şirket için belli bir mali kaynak belirtilmesi gerektiğinin zorunluluğundan bahsediyor. Estonya kanunlarına göre bu kaynağın aylık en az 130 Euro’ya karşılık geldiğini söyleyen Oynamış “Örneğin, 3 aylık kısa dönemli vize başvurusu için banka hesabınızda toplamda en az 390 Euro sahibi olduğunuzu gösterebilmeniz gerekiyor” diyor. Bu kaynağı gösterdikten sonra kurulacak olan işin sektörünü ve nasıl bir iş rotası takip edileceğini anlatan kapsamlı iş planının hazırlanması gerektiğini söyleyen Oynamış, bu iş planının doldurulması aşamasında da danışmanlık hizmeti verdiklerini söylüyor. Sözlerine şöyle devam eden tecrübeli danışman “Bu iş planının sürdürülebilir olması ve gelecek vadetmesi çok önemli. İş fikrinizin çeşitlendirilebilir ve küresel olarak büyütülebilir olması önemli. Örneğin, çok kısıtlı bir üretici skalasına hitap eden bir mobil uygulama fikri yüksek ihtimalle geliştirilebilir olmadığı gerekçesiyle komite tarafından onaylanmayacaktır” diyor.

VİZEDE İKİ OPSİYON VAR

İş planının kabul edilip edilmediğinin 10 gün içinde öğrenilebileceğinin altını çizen Oynamış, olumlu yanıt geldikten sonra vize almak için geriye kalan işlemin sadece gereken belgeleri toplamak olduğunu söylüyor. Start-Up vizesi için iki farklı seçeneğin olduğunu hatırlatan Oynamış bu durumu şöyle açıklıyor “Bu seçenekler 3 aylık kısa süreli ya da 12 aylık uzun süreli vizeler. Tabii eğer Estonya’da zaten kayıtlı bir şirket sahibiyseniz sadece 5 yıllık oturma izni çıkarmak da yeterli olacaktır. Start-Up vizenizi aldıktan sonra geriye oturma izni kalıyor.” Girişimciler için bir de uyarıda bulunan Oynamış sözlerine şöyle devam ediyor “Şunu da belirtmek gerekir ki oturma izninin Start-Up vizesi çıktıktan sonra alınması, kurulan işin gelişiminin izlenip ona göre planlar yapılması bakımından önemlidir.”

OTURMA İZNİ ŞANSI

Start-Up vizesi alındıktan sonra oturma izni için başvuru yapılabileceğini söyleyen Oynamış, bu program çerçevesinde 5 yıla kadar oturma izni alınabileceğini belirtiyor. Durumu açıklamaya şöyle devam eden başarılı girişimci “Geçici oturma izni kapsamında eşinizin ve reşit olmayan çocuklarınızın ülkede sizinle beraber yaşamasına izin verilir. Ayrıca bu oturma izni, Start-Up şirketinizin bir başarısızlıkla karşı karşıya kalması ihtimaline karşı size yine de kaldığınız süre boyunca çalışma izni verir. Bu noktada Avrupa’nın en büyük girişimcilik merkezi olan Estonya’daki diğer Start-Up şirketlerinde kendinizi geliştirmeye devam etme fırsatınız oldukça yüksektir.”

“ESTONYA İÇİN VARIZ”

Samet Oynamış sözlerini bitirirken girişimcilerin estonyadasirket.com’a başvurarak Estonya’da firma kurmayla alakalı danışmanlık hizmeti satın alabileceklerini söylüyor. Oynamış, girişimini Avrupa Birliği sınırları içine taşımak isteyen tüm Türk girişimcileri kendileriyle işbirliği yapmaya davet ederken “Dünya’nın ilk e-vatandaşlık veren ülkesi olan Estonya 3200’den fazla şirkete AB nimetlerini sunuyor. Bunlardan yararlanmak için hiç durmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz” diyor. Daha fazla bilgi ve destek almak için buraya bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir