The Profit sunucusu Marcus Lemonis’e göre doğru çalışanları bulmanın en iyi yolu

Bir işi başarıya taşıyacak en önemli faktörlerden biri de kuşkusuz ki iyi çalışanlardır. Aynı zamanda kimi ya da kimleri işe aldığınız işletmenizin kaderini şekillendirebilme gücüne de sahiptir.

Peki, gerçekten iyi ve doğru çalışanları nasıl bulabilirsiniz? Muhtemelen kariyer sayfalarına göz atmayı düşünürdünüz. Fakat konuya oldukça hakim bir isim, iyi çalışanlar bulmanın en iyi yolunun kariyer sayfalarından geçmediğini düşünüyor.

CNBC’nin The Profit adlı programının sunucusu, ünlü girişimci Marcus Lemonis, “Eğer doğru çalışanları bulmak istiyorsanız, kariyer sitelerini ve insan kaynakları şirketlerini bırakın. Bu şekilde çalışan aramanın iyi olduğu özellikle de finansal ve insan kaynakları tarafında belli pozisyonlar vardır ama çoğu zaman en doğru kişileri şirketinizde çalışan kişilere sorarak referansla bulabilirsiniz” diyor.

En iyi çalışanları bulmak için kendi içinize, yani şirketinize dönün ve referanslı kişilere yönelin diyen Lemonis, “Böyle yaparak, çalışanlarınız hem potansiyel olarak işe alınacak kişilerin karakterine tanıklık etmiş olacak hem de işteki güvenilirlikleri açısından kendilerini riske atmış olacaklar” diyor.

Lemonis, yeni bir işe alım için referansın içeriden gelmesi durumunda işe alınacak kişinin sisteme entegre olmasını ve iş yerinde kabul edilmesini hızlandıracağını düşünüyor.

Mükemmel çalışan adayını bulduğunuzda paranın teklifinize engel olmasına izin vermeyin diyen Lemonis şu sözüyle iyi bir çalışana verdiği önemi de vurguluyor: “Bazıları bu kişiyi işe almayı karşılayamam diyor; ben ise onu işe almamayı karşılayamam diyorum.”

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu