Dolar Yükselişi Devam Edecek Mi?

Doların durdurulamaz yükselişi devam ederken, aylar önce 2015 dolar tahmini yazımızda doların güç kazanmaya başlayabileceğini yazmıştık.

2,50 TL seviyelerine geldiğinde satışa geçen yatırıcılar da yükselişin kalıcı olduğunu düşünerek bu defa satmayı düşünmeyince, dolar kuru geçen hafta 2,64 TL’ye kadar çıkarak zirve yapmıştı. Uzmanların görüşlerine göre artık dolar kurunun 2,50 TL seviyesinin üzerinde kalıcı olarak kalabileceğine işaret ediliyor.

Amerikan Doları’nın diğer ülke para birimleri karşısında yükselişi halen devam ediyor. Özellikle Türkiye olmak üzere gelişen piyasa para birimlerine karşı yılbaşından bu güne değer artışı çift haneli seviyelere kadar geldi. Merkez bankalarının para politikaları para birimlerinde birincil etkiye sahip olmaya devam edecek gibi görünüyor. FED’in faiz artırımına 2015 yılı içerisinde başlayacağı beklentisi korunuyor.

Dünyanın geneline bakıldığında ülkelerin para birimlerinin değerini düşük tutma çabası devam ediyor. Düşük hatta negatif faiz, o ülkenin para biriminin cazibesini azaltma amaçlı eylemler TL içinse doların dünya piyasalarında değer kazanımının yanına içeride faiz indirimlerinin TL’yi zayıflatıcı etkisi hissediliyor.

Son günlerde Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’na baskı yapmaya devam ediyor ve kur yükseliyor gibi bir algı olmakla birlikte, Türk Lirası’daki yükselişi tek başına bunu açıklamıyor. Dolar, Mayıs 2013’ten bu zamana kadar hem gelişen hemde gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı başlatmış olduğu yükselişini bu yıl da sürdürmeye devam ediyor.

Amerikan Doları yılbaşından bu zamana kadar Euro’ya karşı yüzde 8.5, Sterlin’e karşıysa yüzde 3 değer kazandı. ABD dolarının birçok para birimi karşısında değer kazanmasının temel nedeni ABD’nin merkez bankası olan FED’in bu yıl içinde faiz artışına hazırlanması. Düşen petrol fiyatlarının da doların değer kazanmasında etkili olduğunu belirtmek gerekiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu