Dünyanın En Değerli 10 Otomobil Markası

Şehir merkezlerinde yaşayan insanlar için belki pek bir önemi olmaya bilir ama kırsalda ya da banliyö çevrelerinde yaşayan insanlar için en büyük ihtiyaçlardan biri otomobillerdir.

Şehir insanları içinde bunların önemi olabilir fakat bana kalırsa büyükşehirlerde özellikle lüks otomobil markalarının seçimi bir statü düşüncesiyle yapılıyor. Haksızlık da yapmayalım, gerçekten otomobil hayranları da var, yok değil. Kiminin tercihi statüyken kiminin tercihi de hobi! Benim içinde otomobil sevgisinin hobi olduğunu söyleyebilirim.

Mesela yeni bir otomobil çıktığında hemen özelliklerine bakıyorum, videolarını izliyorum vs. Hatta en son İstanbul Üniversitesi öğrencileri “elektromobil” ve “hidromobil” kategorilerinde kendi üretimleriyle birincilik elde etmişlerdi, heyecanla okumuştum haberlerini… Bu arada kendimi kaptırmışken bir ara dünyanın en lüks 10 otomobilini de yazayım tam olsun. Fazla uzatmadan, bu yayında ekonomi ve popülarite açısından dünyanın en değerli otomobil markalarına bakacağız.

Otomobil markalarının yanındaki başlıklar, markaların rakamsal toplam değerini ifade ediyor.

1. Toyota – 34.9 Milyar Dolar

Toyota - Fotoğraf: toyota.com.tr
Toyota – Fotoğraf: toyota.com.tr

Japon dilinde ‘Bereketli pirinç tarlası’ anlamına gelen Toyoda kelimesinin kökünden adını alan Toyota dünyanın en değerli otomobil markasıdır. Japonya’da toplam 12 fabrikası bulunan Toyota, günümüzde dünyanın en büyük otomobil üreticisidir. 2008 yılında bu ünvanını elinden aldığı marka ise General Motors’dur. Büyük bir kriz dönemin geçen ve ABD hükümetinin yardımlarıyla kurtarılan General Motors şu anda bu listede bile yok. Toyota’nın günümüzdeki toplam değeri 34.9 milyar dolardır. Ayrıca, Toyota’nın Dünyanın En Çok Para Kazanan 20 Şirketi listesinde 17. sırada olduğunu belirteyim.

2. BMW – 28.97 Milyar Dolar

BMW - Fotoğraf: bmw.com.tr
BMW – Fotoğraf: bmw.com.tr

Açılımı Bayerische Motoren Werke olan Alman otomobil markası BMW, 1916 yılında kurulan ve dünya çapında hizmet veren bir şirkettir. BMW’nin dünya genelinde yaklaşık 107 bin çalışanı bulunmaktadır. Şirket, yine yaklaşık olarak 1.300 milyon otomobil üretimi yapmıştır. iDrive, Valvetronic gibi teknolojileriyle de sürekli konuşulan BMW, 28.97 milyon dolarlık değeriyle otomotiv endüstrisinin en büyüklerindendir.

3. Volkswagen – 27.16 Milyar Dolar

Volkswagen - vw.com.tr
Volkswagen – Fotoğraf: vw.com.tr

Almanca’da “halk arabası” anlamına gelen Volkswagen, adının hakkını vererek 1937 senesinde tek bir model ile Alman halkı için kurulmuştur ve üretime başlamıştır. Volkswagen’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından kurutulduğunu da es geçmemek geriyor. Alman halkı için tek tip otomobil üretimleri aynı zamanda Adolf Hitler’in en geniş kapsamlı projesi olarak biliniyor. Şirket günümüzde bildiğiniz gibi tek bir model üretimi yapmıyor, değeri 27.16 milyar dolar.

4. Mercedes-Benz – 24.18 Milyar Dolar

Mercedes-Benz - Fotoğraf: mercedes-benz.com.tr
Mercedes-Benz – Fotoğraf: mercedes-benz.com.tr

Tarihte motor tasarımcısı ve makine mühendisi olarak geçen Alman Karl Benz’in şirketi Benz & Cie ve endüstri tasarımcısı Alman Gottlieb Daimler’ın Daimler Motoren Gesellschaft şirketinin birleşmesiyle 1926 kurulan Mercedes-Benz‘in değeri 24.18 milyar dolardır.

5. Honda – 22.13 Milyar Dolar

Honda - Fotoğraf: honda.com.tr
Honda – Fotoğraf: honda.com.tr

Dünya çapında hizmet veren Honda, 1948 senesinde Japonya’da kurulmuştur. Toyota’dan sonra Japonya’nın en büyük ikinci otomobil markası olarak kabul edilir. 22.13 milyar dolar değere sahip olan Honda’nın dünya genelinde yaklaşık, 170 bin çalışanı bulunmaktadır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu