Genel Haberler ve Makaleler

Düşük Sermayeyle İş Kurabileceğiniz 5 Yabancı Ülke

Eminim belirli zamanlarda ülke değiştirme fikrini birçoğumuz düşünüyoruz. Alışık olmadığımız ülkelere gittiğimizde nerede, nasıl, hangi işi kurmamız gerektiğini de bu düşüncelere muhakkak ekliyoruz.

Yaşadığımız ülkede az çok bir iş kurabilmek için ne kadarlık sermayeye ihtiyaç duyacağımızı tahmin edebiliyoruz. Yurtdışı, yabancı ülkeler içinse tahmin yürütmek pek de kolay değil. Bu nedenle fikir olması açısından sizinle yabancı ülkelerde ne kadarlık bir sermayeyle, nasıl işler kurabileceğinize yönelik birkaç örnekten bahsetmek istiyorum.

Oldukça düşük sermayeyle ABD’den Tayland’a kadar birçok farklı ülkede iş kurabilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de yaklaşık 15 bin dolar sermayeyle farklı sektörlerde iş kurabilirsiniz. Rus asıllı Roman Smolevskiy adlı bir girişimci kendi pazarlama şirketini yalnızca 15 bin dolar sermayeyle kurmuş. İşini kısa sürede büyütmeyi başaran Smolevskiy, şimdilerde birkaç diş kliniği ve restoranı da işletiyor.

Mesela, Kuzey Dakota eyaletinde küçük bir şehirde 14-15 bin dolara personeli ve ekipmanlarıyla birlikte kafe açabilmek mümkün. Bu ülkede eyalet ve eyalete bağlı şehir seçimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, Kaliforniya’nın Los Angeles, San Diego veya San Jose şehirleri ya da New York eyaletinin New York şehri veya daha yakın eyaletlerdeki Massachusetts gibi şehirlerden ziyade Nebraska, Montana, Minnesota gibi nispeten finansal yaşamın daha kolay olduğu eyalet ve şehirleri tercih etmeniz daha düşük sermayelerle iş kurabilmenizi mümkün kılıyor.

Kanada

ABD’nin Kuzey komşusu Kanada’da ortalama 10-13 bin dolar sermayeyle yine nispeten küçük eyalet şehirlerinde de iş kurabilmeniz mümkün. Kanada yaşam kalitesinin yüksek olduğu gelişmiş ülkelerden biri. Haliyle düşük sermayeyle iş kurulsa bile gelecekte bazı sorunlarla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Örneğin, Kanada’da personel giderleri bir hayli yüksek, bunun dışında kira hakları gibi farklı konularda sizi zorlayabilir. Her ne kadar iş kurabilmek için 10-13 bin dolar arasında bir meblağ gerekse de bu miktarın yalnızca başlangıç için yeterli olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tayland

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland her sene yaklaşık 25 milyondan fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. Tayland’ı ziyaret eden turistler motosiklet kiralama, bisiklet kiralama ve ülke içi turlara ilgili gösteriyor.

Tayland’da ortalama 10 bin dolarlık sermayeyle turistlere yönelik acente faaliyetleri yürüten bir iş kurmak mümkün. Turistlerin yoğun ilgili gösterdiği bir ülke için acente faaliyetleri de gerçekten iyi bir fırsat.

Çin

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden biri olan Çin, her açıdan zorlu ve yabancılar için maliyetlerin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Kaynaklara göre iş kurabilmek için Şangay’da 150 bin, ülkenin başkenti Pekin’de ise 300 bin dolar ortalama sermaye gerekiyor. Fakat eğer Çinli bir ortağınız varsa işler daha kolay yürüdüğü gibi maliyetlerde daha düşük oluyor. Çinli bir ortakla Çin’in daha yoksul kesimlerinde 10-15 bin dolar sermayeyle iş kurabilmek mümkün.

Estonya

Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık devleti Estonya’da şirketler bürokratik sıkıntılarla karşılaşmıyorlar. Estonya vatandaşları veya Estonya vatandaşlığına başvuru yapan girişimcilerin ortalama 1 günde 20-25 euro bedelle şirket açabilmesi mümkün oluyor. Yabancılar için bu tutar 50 euroya, sürede 1 aya kadar çıkıyor olsa da 5 bin euro sermayeyle Estonya’da küçük veya orta ölçekli işler kurabilmek mümkün. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında maliyetlerin en düşük olduğu ülkelerden biri olan Estonya bu açıdan tercih edilebilir bir ülke konumunda bulunuyor.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir