Genel Haberler ve Makaleler

EA, Oyuncular ve Bilhassa Yatırımcılar için ‘Kazançlı’ Geliyor

Başta oyun tutkunu oyuncular olmak üzere video oyunu yatırımcıları, endüstrinin önemli yayıncılarının yeni oyun tanıtımı yapmaları, eklentiler ve oyunların geliştirilmiş versiyonlarına ilişkin duyuruları ve bazı demolar sunması nedeniyle yıllık etkinliklerde oldukça heyecanlı oluyorlar.

Bu etkinliklerden birini gerçekleştiren Electronic Arts (EA), E3 2017 konferansında hem bazı duyurular yaptı hem de önümüzdeki sezonda izleyeceği stratejilere yönelik ipuçları verdi.

EA, artırılmış eklenti içeriğiyle ilk oyundan farklı bir yaklaşım sergileyeceği ilgi odağındaki Star Wars Battlefront II hakkında konuştu. Kasım ayında çıkacağı beklenen oyun, konferans öncesinde EA Play 2017 etkinliğinde tanıtıldı ve bazı oynanış videoları katılımcılara gösterildi. Oyunun, ilk oyunda yapılan hataların tümünden arındırılacağı ve özellikle de içerik eksikliğinin giderileceği belirtildi.

EA’nın Star Wars Battlefront II’de uygulamayı düşündüğü strateji yatırımcılar için büyük anlam ifade ediyor, zira şirket daha önce ekstra harita paketleri gibi eklentilerden aldığı ücreti artık talep etmeyecek. Bunun yerine oyundaki farklı ‘yetenek’ benzeri özellikler için satış yaparak ücret almaya başlayacak.

Oyun yayıncılarının son yıllarda bir strateji olarak kullandığı eklenti satışları ve oyun içi satın alımlar şirket gelirlerini önemli ölçüde artırıyor. Fakat buna rağmen tüm oyuncular her zaman ödeme yapmaya da razı olmuyor.

EA, ipuçlarını verdiği yeni stratejisinde ekstra paketleri ve modları ücretsiz yaparak hem oyuncuların ilgisini elinde tutabilecek hem de oyun içi ‘yetenek’ benzeri satışlarla da gelir elde etmeye devam edebilecek. Yani, EA kârından vazgeçmeden müşteri tabanını elinde tutmaya devam edecek. Bunu oyuncular ve bilhassa da yatırımcılar için kazanç olarak nitelendirebiliriz.

Diğer yandan EA’nın paylaştığı diğer gelişmeler de son derece umut verici. Örneğin FIFA 18 beklendiği gibi harika görünüyor. Herkes için büyük sürpriz olan Anthem adlı yeni bir oyun da var ve ilgi odağındaki Star Wars Battlefront II üç kat fazla içeriğiyle oyuncusuyla bulaşacak.

Bu ürün duyuruları, oyun harcamalarının hızlanmaya devam edeceğine dair bizlere güven veriyor ve aynı zamanda bu gelişmeler EA’nın kârlılığa geçişine de işaret ediyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir