EA’nın Kazanç Raporundan Çıkarımlar

Video oyunu yayıncısı Electronic Arts, Perşembe günü öğleden sonra beklenen kazançlarını raporladı, ancak yatırımcılar açıklanan sonuçlara yönelik pek de memnun olmadı; EA hisselerinde, raporun açıklanmasından sonraki günün erken saatlerinde hareketlenme gerçekleşti. Şirket hisseleri, %0.5’lik artışla son işlem gününü 118.25 dolardan tamamladı.

Yatırımcıların aksine analistlerden iyimser notlar geldi. Çoğu analist, şirketin kilit noktalarındaki eğilimlerin güzel bir şekilde devam ettiğini not etti.

Şirket tarafından yayımlanan rapora göre, dijital satışların payı toplam satışların büyük bir bölümünü oluşturdu ve dijital satışlar geçen yıla göre yüzde 28 oranında arttı. Yayıncılar için dijital satışlar önemli, zira fiziki CD-disk satışlarından ziyade dijital satışlar masrafları azaltması hasebiyle daha fazla kârlılık sağlıyor. (Ayrıca bkz: Video oyun endüstrisinde dijital satışların payı büyüyor)

Öte yandan, şirketin mobildeki işini geliştirmesine yönelik de iyimser bir bakış var. EA’nın mobildeki Madden NFL adlı oyunundan elde ettiği başarının ardından, FIFA Mobile adlı oyununu da sonbaharda yayına almıştı. FIFA Mobile’ın Madden NFL’den daha fazla oyuncu çekebileceği belirtiliyor. Bu arada Madden NFL adlı oyunun şirkete 50 ila 100 milyon dolarlık yıllık kazanç sağladığı tahmin ediliyor.

EA için yılın en önemli zamanı kuşkusuz ki oyuncular başta olmak üzere yatırımcılar tarafından beklenen Star Wars Battlefront II’yi piyasaya sürdüğü Kasım ayı olacak. Şirketin bu oyundan önemli miktarda gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Özetle, bu çeyrekte Electronic Arts’a ne oldu?

Toplam net gelir, bir önceki yıla göre %14 artarak 1,4 milyar dolara çıktı ve dijital gelirde %28’lik bir artış sağlandı. Yatırımcılar memnun gözükmese de çoğu analist şirket için her şeyin yolunda olduğunu belirtiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu