Genel Haberler ve Makaleler

Sahi Şu Ekonomistler Tam Olarak Ne İş Yapar?

Bu sitede ekonomi ve bazen ekonomi teorilerini öğrenme yolculuğumuz sırasında çoğu zaman ekonomistlerin ne düşündüklerinden, neye inandıklarından ve neleri keşfettiklerinden bahsediyoruz.

Peki ama kimdir bu ekonomist dediğimiz kişiler? Ne işe yararlar? Ve nerede, neler yaparlar?

Ekonomist Nedir?

İlk bakışta çok basitmiş gibi görünen “ekonomist dediğin ne iş yapar” sorusunun cevabını vermenin karmaşık olmasının nedeni ekonomist sözcüğünün tam olarak hala kesin bir tanımının olmamasında yatıyor. Bu kelime çok geniş bir yelpazeye sahip!

Genel Müdür (CEO) gibi bazı unvanlar veya Tıp Doktoru (MD) gibi hatları kesin olarak belirlenmiş iş kollarının aksine ekonomistler aynı iş tanımını bırakın belirli bir yüksek öğretim müfredatına bile sahip değiller. Aslına bakarsanız hiçbir sınav veya hiçbir diploma bir insanın kendisine “ekonomist” diyebileceği özellikleri sağlayamaz. İşte bu yüzden ekonomist terimi bazen çok geniş manada kullanılır, bazense hiç kullanılmaz. Birçok insan ekonomiyi ve ekonomi teorisini profesyonel hayatında yoğun olarak kullanır fakat bunların hiçbirinin iş tanımı “ekonomist” değildir.

Ekonomist sözcüğü -şaşırtıcı da olmayan bir şekilde- en genel tanımıyla ekonomi uzmanı veya bir sosyal bilim olan ekonomi üzerinde çalışan profesyonel anlamına gelir. Akademi kürsülerinde bu sözcük ekonomi alanında doktora (Ph.D.) sahibi kişiler için kullanılır. Öte yandan devlet kurumları ve şirketler çeşitli roller için ekonomi, istatistik, cebir veya muhasebe eğitim almış “ekonomistleri” çeşitli işler için göreve getirirler.

Bu makale içerisinde biz ekonomist sözcüğünü şu özelliklere sahip insanlar için kullanacağız:

  • Ekonomi veya ilgili alanlarda yüksek öğrenim görmek
  • Profesyonel hayatında ekonomiyi ve ekonomi teorisi konseptlerini kullanıyor olmak.

Bu tanım bir başlama noktasından fazlası değil, ve farkındayız ki gayet de kusurlu.

Örneğin yukarıda bahsettiğimiz yüksek eğitim dışında bir eğitim almış olup ekonomist sayılan insanlar mevcut. Hatta bu insanlardan bazıları bir ekonomi diplomasına sahip olmamasına rağmen ekonomi akademisi içerisinde yazıları yayınlanmış insanlar.

Ekonomistler Ne Yapar?

Bizim tanımımızdan hareket edersek eknomistler birçok şey yapabilirler. Araştırma yapabilirler, ekonomik trendleri izleyebilirler, data toplayıp bunu analiz edebilirler veya ekonomi teorisini çalışıp, geliştirip uygulayabilirler. Böylece ekonomistler çeşitli iş sektörlerinde, üniversitelerde veya devlet kurumlarında çalışabilirler.

Bir ekonomist enflasyon veya faiz oranları gibi tek bir alanla ilgilenebilir veya daha geniş bir yaklaşım tercih edebilir. Ekonomistler ekonomik ilişkileri anlayabilme kabiliyetlerini kullanarak şirketlerde, kar amacı gütmeyen oluşumlarda, işçi sendikalarında veya devlet kurumlarında danışman olarak çalışabilirler.

Bununla birlikte, birçok ekonomist ekonomik politikaların finanstan işçi gücüne, enerjiden sağlığa birçok alanda uygulanması ile de ilgilenir. Bir ekonomist için akademik kariyer de bir seçenektir. Bazı ekonomistler teori odaklı çalışmayı tercih ederler ve kariyerlerini yeni ekonomi teorileri geliştirmek için matematiksel modeller üzerinde çalışarak veya yeni ekonomik ilişkiler keşfetmek için araştırmalar yaparak geçirirler.

Bazıları ise hem araştırmaya hem de öğretmeye odaklanır ve kendilerini geleceğin ekonomistlerine ve ekonomi düşünürlerine mentörlük etmeye adarlar.

O yüzden söz konusu kişiler ekonomistler olunca asıl sorulması gereken soru şudur: Ekonomistler neler yapamazlar ki?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu