Genel Haberler ve Makaleler

Uzaydan Okula Mı? Elon Musk’ın Deneysel Okulu Başka Bir Gezegende

Son 4 yıldır, Elon Musk, Kaliforniya’nın Hawthorne kentinde bulunan SpaceX merkezinde deneysel ve kar amacı gütmeyen bir okulu sessizce finanse ediyor.

Elon Musk nasıl ortalama bir dolar milyarderi değilse bu okul da ortalama bir öğrenim kurumu değil.

Okul müzik, spor, dil gibi alanlara daha az odaklanırken en çok Musk benzeri kişiler yaratacak yetenek ve becerilere yoğunlaşıyor: Yapay zeka, nükleer politikaları ve tabiî ki alev makineleri.

Adı Ad Astra

Ad Astra adı Latince “Yıldızlara” anlamına geliyor.

Proje 2014 yılında Musk’ın, 5 oğlunu Los Angeles’in en prestijli üstün yetenekli çocuklar özel okulundan almasıyla başladı.

Oğullarından birinin öğretmeni olan Joshua Dahn’ı tutan Musk bu kişiyi Ad Astra kurucu ortağı yaptı ve kendisi şimdilerde okulun da müdürü. Okulda şu anda 40 öğrenci var ve bunların yarısı SpaceX personelinin çocuklarından oluşuyor.

Okulda not ya da sınıf sistemi bulunmuyor

Not ya da sınıf sistemi olmayan okulda 20 farklı öğrenci tarafından kurulmuş web sitesi her an yaşıyor ve çocuklar kampüste Astra adlı bir dijital paranın ticaretini yapıyor. Teknoloji ve bilim yayınları yapan Ars Technica’ya göre Ad Astra okuldan çok bir risk sermayesi geliştirme merkezi niteliği taşıyor.

Joshua Dahn’a göre öğrenciler TED konuşması yapmaktan savaş botları yapmaya ve bir şeyleri havaya uçurmaya kadar farklı farklı şeyler öğreniyor.

Peki yabancı dil? Musk’a göre çeviri yazılımları gelecekte bunu gereksiz kılacak. Bu nedenle okulda dil eğitimine yer verilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu