Genel Haberler ve Makaleler

Elon Musk’ın Yıllar Önceki Bakış Açımızı Yerle Yeksan Eden 5 Orijinal Fikri

Tarih boyunca insanlar, geleceğin neye benzeyeceğini hayal ettiler. Uçan arabalar, teleportasyon cihazları, uzay tatilleri ve daha pek çok şeyi öngördük.

Birçoğu çok hoş, bazıları imkânsız ama çok yönlü düşündüğümüzde bu hayallerin gerçekleşme ihtimali çok da uzak değil.

Tesla Motors (ve diğer pek çok şirketin) kurucusu ve CEO’su Elon Musk, birçok insanın bilimkurgu fantezilerini daha önce hiç olmadığı kadar gerçeğe çok yaklaştırdı.

Artık samimi olarak söyleyebiliriz ki Musk’ın buluşları hayat tarzımızda büyük bir devrimin kapısını aralamaya oldukça yakın.

Dijital Para Birimi

PayPal

Çoğunluk, Elon Musk’ı Tesla’nın CEO’su olarak tanımış olsa da, Musk, çevrimiçi para transferi PayPal’ın kurucu ortağıdır. PayPal, 1999’da sadece X.com adında bir finansal hizmetler şirketi olarak başladı. 2000’de Confinity ile birleşti ve şimdilerde PayPal olarak bildiğimiz çevrimiçi ödeme sistemi haline geldi. 2002 senesinde eBay PayPal’ı satın aldığında, Musk diğer projelerini finanse edebildi. Sonra da önündeki 10 yıl boyunca sessizce bir araştırma moduna girdi.

PayPal zaten dünyanın ödeme yapma şeklinde bir devrim yarattı. Kişiden kişiye ya da bir mağazaya hızla ve güvenle ödeme yapmayı mümkün kıldı. Dünyanın herhangi bir yerindeki alıcı, Hong Konglu bir üreticiden kolayca bir ürün satın alabilir hale geldi. Her ne kadar Türkiye’de faaliyetleri engellenmiş olsa da PayPal, dijital para birimi dünyasını yıllar önce ele geçirdi ve zihinlerimize o denli girmiş oldu ki, onun olmadığı bir dünyayı hatırlamak güç.

Uzay Uçuşları

SpaceX

Musk, PayPal’ı eBay’e 1,5 milyar dolara sattıktan sonra SpaceX’i kurdu (sanırım X işareti kendisi için özel bir anlam taşıyor). Kurulan şirket, başlangıçta çok da ciddiye alınmamıştı. Sonuçta uzay uçuşu ABD’de de hükümetin denetimine bırakılan bir mevzuydu.

SpaceX’in kuruluşundan on yıl sonra şirketin Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderildi. 2006 yılında NASA SpaceX’in, muhtemel bir mürettebatlı uçuş seçeneği ile Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo ikmali yapabildiğini göstermek adına, ‘NASA Ticari Yörüngesel Taşımacılık Hizmetleri (COTS)’ sözleşmesine hak kazandığını duyurdu. Fakat SpaceX 2012’den beri sadece iki kez kargo ikmali yaptı.

Söz gelimi, şirket kuruluşundan bu yana hiç kargo işleriyle uğraşmadı. Musk’ın orijinal planı diğer gezegenleri kolonize etmek için insanları uzaya göndermekti. Dünya’nın yaşanabilir bir yer olmaktan çıktığı anda Mars’ın yaşanabilecek bir yer olduğuna emin olmak istiyordu. Geçen yıl konuyla ilgili detaylı bir sunum paylaşan Musk, hala 20 yıl içinde Mars’ta bir koloni olacağına inanıyor.

Tesla Motors

Tesla Motors

Tesla’nın elektrikli otomobillerini duymayan yoktur. Ancak mesele sadece gazsız çalışan otomobillerden ibaret değil. Elektrikli araçlar konusunda mevcut, öncelikli ve ciddi sorunlar var. Örneğin şarj etmek oldukça uzun sürüyor ve bu otomobiller herkesin satın alabilmesi için çok da ucuz değil. İşte bu noktada Tesla sadece elektrikli araçlara değil, bu sorunların nasıl çözüleceğine odaklanıyor.

Herkesin merakla beklediği Tesla Model 3, 2017’de (muhtemelen) üretime başlayacak. Model 3’ün 35.000 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor. Piyasadaki mevcut elektrikli otomobillerin ortalama fiyatı 80 bin dolar civarında. Zaten Telsa Motors’u yaratırken Musk’ın amacı da yalnızca zenginlerin alabileceği elektrikli araçları yaratmak değildi.

Elektrikli araçları şarj etmek için büyük elektrik kaynaklarına da ihtiyaç var. Elektrik üretiminde yoğunlukla kullanılan pek çok yöntem şu anda gezegeni kirletmeye devam ediyor. İşte SolarCity de tam olarak burada duruyor.

Powerwall

Tesla Powerwall

ABD’nin en büyük yenilenebilir enerji sistemi sağlayıcısı SolarCity, konut ve işletme ortamlarına temiz enerji sistemlerini tasarlıyor ve kuruyor.

Tesla Powerwall ise temiz enerji şirketi SolarCity‘nin bir parçası. Elon Musk SolarCity’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı. 2006 yılında kurulan bu şirket, yenilenebilir enerjinin maliyetini göze alamayacak herkes için kolayca her konuta ve işletmeye temiz enerjiyi götürme amacıyla çalışıyor.

Şirket, insanlığa en fazla fayda sağlayacak buluşlarından Tesla pili ortaya çıkardı. Zarif görünümlü bu pil duvara monte edilerek kullanılıyor. Konut ve ticari işletmelerin ihtiyaç duyduğu aydınlatma, multimedya ve elektrikli araçların şarj edilmesi gibi ihtiyaçları daha verimli bir şekilde karşılamayı, elektrik tüketimine ödenen harcamaları azaltmayı ve temiz enerji kullanımını sağlıyor.

Hyperloop

Hyperloop

ABD’nin nüfusu en yoğun bölgelerinden Güney Kaliforniya’nın uzun süredir otoyol problemi var. Bölgede yaşayan insan sayısı artış gösterdikçe yollar günün neredeyse tüm saatlerinde sıkışıyor. Sorun, bölgedeki toplu geçişin yetersiz olması nedeniyle daha da kötüleşiyor. Resmi makamlar, insanların Los Angeles’tan San Francisco’ya ulaşabilmeleri için 70 milyar dolarlık yüksek hızlı hafif raylı sistem önerdi. Buna karşılık Musk, önerdiği Hyperloop’un sadece 6 milyar dolara mal olacağını ve ulaşımın sadece 30 dakika içinde yapabileceğini iddia etti.

Hyperloop, sanki gelecekten gelen tuhaf tünellere benziyor. Tünel sayesinde yolcular, uzun bir tüp vasıtasıyla ulaşım sağlayacak ve muhtemelen yenilenebilir elektrik enerjisi kullanılacak. Sonuçta Hyperloop Güney Kaliforniya’nın trafik yükünü hafifletmeye yardımcı olabilir. Dünyanın başka yerlerine kurulduğunda da düşük maliyetli ve hızlı bir ulaşım şekli olması mümkün. Sene başında Musk’ın Twitter’da yaptığı paylaşımlar, araçlar için yer altı tünelleri inşa etme planında ne kadar ciddi olduğunu göstermişti.

Musk’ın buluşları ve şirketleri, yaşadığımız dünyayı ve düşünme şeklimizi birçok yönden değiştirmeye devam ediyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir