En çok milyardere sahip 25 ülkenin en zengin isimleri

Forbes listesine göre dünyada 1,810 dolar milyarderi var ve bu kişilerin toplam servetleri 6,5 trilyon dolar.

Fransa, İspanya ve İtalya’da perakende, kıyafet ve gıda sektörü milyarderlerin yoğunlaştığı alanları oluştururken, Rusya’da enerji ve madencilik, ABD’de ise teknoloji ve finans başlıca servet kaynakları olarak öne çıkıyor.

Pek çok milyarderin servetlerinde kendilerine kalan miraslar da önemli rol oynuyor.

25. Norveç

13 milyarderi olan Norveç’in zenginleri perakende, nakliyat ve hizmet sektöründe yoğunlaşıyor. Ülkenin en zengin ismi Odd Reitan servetini 1972’den beri İskandinav ve Baltık ülkelerinde hizmet veren Reitangruppen bakkal ve market zincirleri ile elde etmiş. Reitan, firmanın tamamına sahip.

24. Meksika

14 milyarderi bulunanlan Meksika’nın en zengin ismi Carlos Slim Helu, aynı zamanda dünyanın da en zengin 4. ismi. Helu, Latin Amerika mobil operatörü America Movil’in sahibi.

23. Tayland

Charoen Sirivadhanabhakdi ülkenin 16 milyarderi arasında en zengini ve Chang birasıyla tanınan Thai Meşrubatlarının sahibi olmanın yanında ülkenin en büyük süpermarket işletmecilerinden Big C Supercenter’ın da çoğunluk hisselerine sahip.

22. Singapur

17 milyarderi olan ülkenin en zenginleri genellikle emlak zenginlerinden oluşuyor. Robert & Philip Ng kardeşler 7 milyar dolarla ülkenin en zenginleri. İkili son yıllarda Avustralya’da da önemli emlak yatırımlarında bulunuyor.

21. İsrail

17 milyarderi 49 milyar dolar toplam servete sahip İsrail’in milyarderleri çok çeşitli sektör ve endüstrilerden servetlerini elde etmiş isimler. Ülkenin en zengini olan Eyal Ofer 8 milyar dolarlık servetini aldığı mirası olumlu şekilde yöneterek elde etmiş ve ilgi alanları küresel emlak işlerinde yoğunlaşıyor. Ofer, Ofer Global grubu’nun yanında Londra merkezli Zodiac Maritime adlı nakliyat firmasının ve çok zengin bir sanat koleksiyonun da sahibi.

20. Endonezya

Endonezya’nın 20 milyarderi var ve en zengin ismi 1950’de iflas etmiş bir sigara firmasını satıp alıp Djarum adlı sigara firmasını kurmuş olan Oei Wie Gwan’ın oğlu R. Budi Hartono. Djarum günümüzde ulusun en büyük sigara üreticilerinden biri ve Hartono’nun 8,1 milyar dolarlık bir serveti var.

19. İspanya

21 milyardere sahip olan ve bu isimlerin toplamda 113 milyardan fazla net servete sahip olduğu ülkenin en zengin ismi Amancio Ortega. Ortega, Zara’nın kurucusu ve Avrupa’nın en zengin insanı olmanın yanında dünyanın da en zengin perakendecisi. Ortega servetini reklama harcanan parayı sınırlayarak, agresif olarak genişleyerek ve tedarik zincirini sıkı şekilde kontrol ederek sektöründe bir numara oldu.

ZARA milyarderi Amancio Ortega’nın başarı sırları

18. Tayvan

Tayvan vatandaşlığına sahip 25 milyarderin çoğu Taipei veya Çin’de yaşıyor. 6 milyarlık servetiyle ülkenin en zengin ismi olan Eng-Meng Tsai de Şanghay’da yaşıyor. Tsai babasına ait I Lan Foods Industrial’dan atıştırmalık ürünler satan dev bir firma olan Want Want China’yı yaratmış. 2015’de Want Want hisselerini çoğaltan Tsai’nin turizm ve finansal hizmetler alanlarında da önemli yatırımları bulunuyor.

17. Avustralya

Avustralya’nın milyarderleri toplamda 61,7 milyar dolarlık bir servete sahip. Ülkenin en zengin ismi olan Gina Rinehart da babasının iflas etmiş olan emlak firmasını alıp başka alanlara yönelerek büyük başarılara imza atmış. Rinehart, Hope Downs adlı madencilik girişiminin sahiplerinden ve Batı Avustralya’da bulunan Roy Hill projesi de 9 milyar dolara yakın olan servetinde önemli bir yere sahip.

16. İsveç

İsveçli milyarderler servetlerini H&M, IKEA ve Minecraft örneklerinde olduğu gibi önemli markalar yaratarak elde etmişler. H&M adlı giyim firmasının yüzde 28’lik hissesine sahip olan ve 20 milyar dolar serveti bulunan Stefan Persson ülkenin en zengin kişisi. Günümüzde giyim perakendesi alanında önemli bir konuma sahip olan firmayı 40’lı yıllarda babası Erling Persson kurmuş.

15. Japonya

Japonya deyince akla teknoloji gelir ve ülkenin milyarderlerinin çoğu da teknoloji alanında işlere sahip. Tadashi Yanai 14,6 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin ismi. Amerikan ve Avrupa pazarında da hızla büyüyen giyim mağazaları Uniqlo ile Yanai 2020’de Zara’ya sahip olan Inditex’i geçerek dünyanın en büyük perakendecisi olmayı amaçlıyor.

14. Türkiye

30 milyardere sahip olan ve bu kişilerin 45 milyar dolar servete sahip olduğu ülkemizin en zengin ismi Yıldız Holding bünyesindeki Ülker’in sahibi Murat Ülker. Ülker, Ulker Biscuits, Demet’s Candy, Godiva ve United Biscuits gibi küresel varlıklarını Pladis çatısı altında birleştirdi ve 350 milyar dolarlık pazarda liderliği hedefliyor.

13. Güney Kore

Güney Kore’nin milyarderleri teknoloji ve gıda alanında yoğunlaşıyor. Samsung Grubu’nun başkanı Lee Kun-Hee 9,6 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin ismi ve firma tekstilden, yapı-inşaata, IT hizmetlerinden elektronik ürünlere kadar pek çok alanda aktif.

12. Brezilya

31 milyardere sahip olan Brezilya’nın en zengin 5 isminden 3’ü bira zengini. Jorge Paulo Lemann 27,8 milyarlık servetini dünyanın en büyük bira üreticisi Anheuser-Busch InBev’deki hisselerine borçlu.

11. İsviçre

Uluslararası finansın merkezi olan ülkenin 32 milyarderinden sadece 7’si finans alanında hizmet veriyor. Ülkenin en zengini Ernesto Bertarelli, MS hastalığı için Rebig adlı ilacın üreticisi olan biyoteknoloji devi Serono’yu önemli cirolara ulaştırıp 2007’de 9 milyar dolara Merck’e satmıştı.

10. Kanada

Kanada’nın milyarderleri Uber, Lululemon ve Cirque du Soleil gibi markaları yarattı. 33 milyarderi ve bu isimlerin 112 milyardan fazla net serveti olan ülkenin en zengin bireyi ise medya ve yayıncılık alanında büyük bir güce sahip olan David Thomson ve ailesi. Thomsonlar Thomson Reuters’in yüzde 58 hissesine sahip olmanın yanında Telekom devi Bell Canada ve Toronto merkezli Globe ve Mail gazetelerinin de sahibi. Thomson 24 milyar dolarlık dev bir servete sahip.

9. Fransa

Fransa, Chanel, LVMH ve Hermes gibi moda devleriyle ve peynircilik alanından 3 milyarderiyle öne çıkıyor. L’Oréal’in sahibi Liliane Bettencourt ülkenin en zengin ismi. Kozmetik devi L’Oreal’i 1907’de babası Eugene Schueller kurmuş olan Bettencourt 36 milyarlık servetiyle Avrupa’nın en zengin kadını.

8. İtalya

43 milyardere sahip İtalya’nın milyarderlerinin soy isimlerini Prada, Armani, Ferrari ve Bulgari gibi marka isimlerinden dolayı pek çok kişi biliyor. Ülkenin en zengin ismi ise Nutella, Kinder ve Tic-Tac şekerlerini de bünyesinde barındıran Ferrero grubunun sahibi Maria Franca Fissolo (22.1 milyar dolar).

7. Birleşik Krallık

50 milyardere sahip Birleşik Krallık’ın milyarderleri emlak, finans ve moda alanında yoğunlaşıyor. Hinduja Group’u kontrol eden Hinduja ailesi ülkenin en zenginlerini oluşturuyor. Hinduja Group; medya, finans, enerji gibi pek çok alanda güç sahibi.

6. Hong Kong

60 milyardere sahip ve bu kişilerin toplamda 240 milyar dolarlık servete sahip olduğu ülkenin en zengin ismi Ka-Shing La, enerjiden, telekomünikasyona, perakendeden emlaka çeşitli alanlardaki faaliyetleriyle 27 milyarlık bir servete sahip ve 300 bine yakın kişiyi firmaları bünyesinde istihdam ediyor.

5. Rusya

Enerji ve madencilik sektörleri Rus milyarderlerinin zenginlik kaynağını oluşturuyor. 77 milyarder arasında en zengin isim ise Sibur adlı petro-kimya firmasının sahibi, doğalgaz üreticisi Novatek’in de önemli hissedarlarından Leonid Mikhelson. Mikhelson’ın babası Sovyetler Birliği’ndeki en büyük boru hatları inşa tesislerinin başındaydı.

Rus oligarklar, Trump’ın seçilmesinin ardından 29 milyar dolar kazandı

4. Hindistan

84 dolar milyarderi olan ülkenin milyarderleri, giyim, sağlık, teknoloji, emlak ve finans gibi farklı alanlarda yer alıyor. Petrol ve gaz firması Reliance Industries’in hissedarlarından Mukesh Ambani 19,3 milyarlık servetiyle ülkenin en zengin ismi.

3. Almanya

120 milyarderi olan ülkenin milyarderlerinin 37’si giyim ve perakende, 19’u sağlık, 18’i imalat sanayi alanında hizmet veriyor. 1946’da Aldi süpermarketlerini kuran Karl Albrecht‘in oğulları Beate Heister ve Karl Albrecht (25.9 milyar dolar) ülkenin en zengin kişileri.

2. Çin

Toplam 593 milyar dolar net değere sahip ve imalat, teknoloji ve emlak alanında yoğunlaşmış 251 milyardere ev sahipliği yapan Çin’in en zengin ismi Jianlin Wang, ticari emlak müteahhidi olarak başlayan Dalian Wanda Group’un sahibi (28.7 milyar dolar). Wang tarafından kontrol edilen firmalar son yıllarda uluslararası alanda önemli bir büyüme yaşadı. Ironman Triathlons, Legendary Entertainment ve AMC Entertainment Holding’leri Wang’e ait, Wang, Atletico Madrid’in de ortaklarından.

1. ABD

540 dolar milyarderi olan ve servetleri 2,399 trilyon doları bulan ABD’nin en zenginleri finans, teknoloji ve gıda alanında yoğunlaşıyor. Microsoft kurucusu Bill Gates ülkenin en zengin ismi. Gates’in Microsoft’taki yüzde 3’lük hissesi, 75 milyar dolarlık servetinin yüzde 20’sini oluşturuyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu