En İyi 10 Mobil Mesajlaşma Uygulaması

GSM operatörlerinin SMS’lerine karşılık rekabeti iyice arttıran mobil mesajlaşma uygulamaları artık kendi aralarında da rekabet eder hale geldiler.

400 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Whatsapp, hala en çok bilinen ve kullanılan mobil iletişim uygulaması fakat tek ve eşsiz değil.

Mobil mesajlaşma ve arama uygulamalarında iletişim internet üzerinden sağlanır ve bu uygulamalar bir veri planı kullanımı gerektirir. İnternetin daha ucuz ve kolay erişilebilir olması sayesinde mobil iletişim uygulamaları GSM faturalarımızı azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu uygulamaları kullanarak iletişim ihtiyaçlarımızdan tasarruf yapabilmemiz mümkün.

Çoğu mobil iletişim uygulaması metin mesajlaşmalarının yanı sıra sesli arama ve görüntülü arama gibi özellikler de sunmaktadır.

Bu yazıda en popüler 10 mobil iletişim uygulamasının listesini bulacaksınız, uygulamaları kullanmaya başlamak için telefonunuzdaki uygulama mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp

Whatsapp
Whatsapp

Yayın olarak kullanılan Whatsapp uygulamasıyla mesajlarınızı yazı, video, ses ve fotoğraf olarak gönderebilirsiniz. Üstelik sesli arama yapabilmeniz de mümkün. Whatsapp’ın dünya genelinde yaklaşık 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Line

Line
Line

Naver Corp. tarafından Japonya’da geliştirilen bu uygulama Japonya ve Güney Kore’nin en iyi mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Line, ücretsiz sesli aramalar ve arkadaşlarınızla anında mesajlaşmaya ek olarak, çizgi mesajlar uygulamasıyla sizlere farklı iletiler yaratma olanağı sunuyor.

Uygulama neredeyse tüm akıllı telefon modellerini destekliyor. Line’ı bilgisayarınız üzerinden de kullanabilirsiniz.

Viber

Viber
Viber

Mesajlaşmanın dışında kullanıcılarına WiFi ya da bir mobil veri planı üzerinden sesli arama olanağı sağlayan Viber, kullanımı kolay uygulamalardan biridir. Özellikle yurtdışı aramalarında WiFi üzerinden kullanım yapmanız gayet ekonomik olacaktır. Bu özelliğinin dışında elbette; text mesaj, fotoğraf, ses kaydı gibi iletileride arkadaşlarınızla paylaşıyor olabileceksiniz.

Viber; iPhone, Adroid, Windows Phone ve Blackberry işletim sistemlerini destekliyor.

Telegram

Telegram
Telegram

Kolay bir kullanım ara yüzene sahip olan Telegram uygulaması hiç bir veri akışını paylaşmaması sebebiyle dünyada popüler olmayı başardı. Ülkemizde ve dünyada birçok siyasi kişilik gizlilik açısından bu mesajlaşma uygulamasını kullanıyor.

WeChat

Wechat
Wechat

Özellikle Çin’de fazlaca yaygın olan WeChat üzerinden text mesajlar, multimedya paylaşımları yapabiliyorsunuz. Livechat özelliği ile gerçek bir telsiz şeklinde kullanabilecek uygulama olduğunu söylemek yanlış olmaz, mesela ses tuşuna bastığınız an karşınıza sesiniz gidiyor, bu normal ses göndermekten daha farklı bir durum.

Voxer

Voxer
Voxer

Voxer yaygın bir şekilde “walkie talkie” – “bas-konuş” uygulaması olarak biliniyor. Voxer, metin ve fotoğraf mesajlaşma olanakları da sağlıyor. Voxer kişisel kullanımlar için  ücretsiz. Android ve iOS cihazlar ile çalışabiliyor. Ayrıca iş sürümüde olan uygulamayı bir ücret karşılığında satın alıp daha fazla özellik ile kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı kullanabilmeniz için bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Skype

Skype
Skype

Mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama özelliğine sahip Skype, dünyada sıkça kullanılan bir diğer mesajlaşma uygulaması.

Eğer bir alternatif arıyorsanız, aradığınız alternatif Skype olabilir.

Bip

Bip
Bip

GSM şirketi Turkcell’in sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması Bip, son günlerde tercih edilen popüler iletişim uygulamalarından biri. Uygulama tüm GSM operatörü kullanıcılarına açık.

Uygulama üzerinden mesajlama seçeneğinin yanı sıra sesli ve görüntülü arama yapılabiliyor.

Facebook Messenger

Facebook Messenger
Facebook Messenger

Milyonlarca kullanıcısı sayesinde popüler hale gelmiş olan Facebook’un Messenger uygulamasını kullanarak Facebook arkadaşlarınızla mobil ortamda iletişime geçebiliyorsunuz. Facebook kullanıyorsanız, iyi bir alternatif olabilir.

Snapchat

Snapchat
Snapchat

Snapchat uygulamasını diğer mesajlaşma uygulamarından ayıran en önemli özelliği gönderdiğiniz mesajların -fotoğraf, yazı vs- kendini 10 saniye sonra imha etmesidir. Yani bir arkadaşınıza Snapchat ile bir mesaj iletiyorsanız o mesaj arkadaşınızın görmesinden 10 saniye sonra siliniyor ve asla kaydedilmiyor.

Son güncellemeyle HeyTell, MessageMe ve Talkatone uygulamaları listeden çıkarılmıştır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu