Genel Haberler ve Makaleler

Enpara Cep Şubesi’ne Touch ID Gelmeyecek

Enpara.com Cep Şubesi hizmetini Apple’ın iOS işletim sisteminde kullanan Enpara müşterilerinin uzun zamandır talep ettikleri ve bekledikleri Touch ID güncellemesi gelmeyecek.

Apple’ın uygulamalarda işletim sistemine tanımlanan parmak izi (Touch ID) özelliği sayesinde, uygulama kullanıcıları parmak izlerini okutarak ilgili uygulamalara her defasında şifre girme derdinden kurtuluyor.

Türkiye’de ilk örneklerinden birini İş Bankası’nın İşCep uygulamasında görmüştük, ardından diğer bankalarda mobil uygulamalarında parmak izi özelliğini kullanmaya başlamışlardı. Hatta bu bankaların arasında Enpara’nın bağlı olduğu Finansbank’ta bulunuyor. Finansbank, geçtiğimiz aylarda Cep Şubesi’ne Touch ID özelliğini getirmişti. Hal böyle olunca, Enpara kullanıcıları da yeni güncellemeyle parmak izi özelliğini beklemeye başlamışlardı.

Hatta birçok platformda Enpara müşterileri bu özelliğin gelmesini istediklerini paylaşmaya devam ediyorlar.

İki gün önce Enpara’ya konuyla ilgili bilgi alabilmek adına kısa bir yazı yazdım. Müşteri memnuniyeti ve kusursuz müşteri desteğiyle tanıdığımız Enpara Çözüm Merkezi, her zaman olduğu gibi gayet ilgili bir şekilde dönüş yaptı ve Enpara Cep Şubesi’ne neden Touch ID özelliğinin getirilmediğini detaylarıyla paylaştı.

Pek çok Enpara ve iOS kullanıcısının Touch ID özelliğinin gelmesini beklediğini biliyorum. Açıklamaya istinaden söyleyebilirim ki, Enpara Cep Şubesi’ne parmak izi özelliği gelmeyecek, en azından yakın zaman içinde bu ihtimal oldukça uzak görünüyor.

Touch ID özelliği konusunda Enpara Çözüm Merkezi’nden tarafıma gönderilen açıklamanın tamamını aşağıya ekliyorum.

Açıklama

Enpara.com Cep Şubesi uygulamasına Touch ID özelliğinin eklenmesi için zaman zaman müşterilerimizden talep alıyoruz. Apple’ın Touch ID’yi hayata geçirmesiyle birlikte biz de gerekli incelemeleri hızlıca yaptık.

Yaptığımız inceleme sonucunda cep şubemize Touch ID ile şifresiz bir şekilde giriş yapılmasının beraberinde bir takım güvenlik riskleri oluşturduğunu gördük. Çünkü Touch ID uygulaması içinde tanımlanan parmak izinin kime ait olduğundan emin olamıyoruz. Şöyle ki; parmak izi bilgisi sadece telefon üzerine kaydediliyor ve telefonun 4 haneli ekran şifresini bilen herkes o telefon üzerinde yeni bir parmak izi tanımlayabiliyor ve Apple tanımlanan parmak izlerinin aynı kişiye ait olduğunu varsayarak ve Touch ID’yi kullanan uygulamalara tanımlı parmak izlerinden birinin bile eşleşmesi durumunda “Parmak izi doğrulandı” bilgisi gönderiyor.

Bu da telefonunuzun 4 haneli şifresini bilen/öğrenen ve telefonunuzu ele geçiren kötü niyetli kişilerin telefonunuzda yer alan ve Touch ID ile giriş özelliğini aktive ettiğiniz her uygulamaya girebilmesi anlamına geliyor.

Bu riskleri müşterilerinin insiyatifine bırakarak Touch ID ile giriş özelliği sunan uygulamalar var, ancak biz Enpara.com olarak müşterilerimizin hiçbir durumda, kendi insiyatiflerinde olan bir konu bile olsa, zarar görmesini istemeyiz. Bu sebeple bu özelliği cep şube uygulamamıza eklemiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir