Genel Haberler ve Makaleler

Ev Alacaklara Devlet Desteği Şartları Neler?

3 Eylül 2016 tarihli güncelleme: Yürürlüğe giren konut hesabı ve devlet katkısından gerekli şartlar sağlandığı takdirde herkes yararlanmaya başlayabilir. Bu konuda yazdığım güncel detaylı yazıya ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Vatandaşlar tarafından gerçekleştirilmesi beklenen vaatler arasında yer alan, ev alacaklara devlet desteğinin üç ay içerisinde gerçekleştirilebileceği açıklandı. Devlet desteği ile konut sahibi olmak isteyen vatandaşların hangi şartları sağlamaları gerektiği konusunda da açıklama yapıldı.

Geçen yıl Ocak ayından itibaren takip ettiğim, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara verilecek devlet desteği ile ilgili düzenlemede son aşamaya gelindiği belirtiliyor. Geçen yıl yüzde 15 olacağı tahmin edilen desteğin yüzde 20 olarak açıklandığını da belirteyim.

3 ay içerisinde hayata geçmesi beklenen destekle ilgili şartlar ve destekten nasıl yararlanabileceğiniz konusunda açıklanan tüm ayrıntıları derledim.

Ev alacaklara devlet desteği şartları

Kanun şartlarını karşılayan her Türk vatandaşı konut alımlarında desteklerden faydalanabilecek. İlk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında yapılacak. Gerekli şartlar şu şekilde:

Destekten Türk vatandaşları yararlanabilecek

Desteklerden yararlanmanın ilk şartı Türk vatandaşı olmak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes destekle ilgili diğer şartları karşıladığı takdirde konut alımlarında katkı alabilecek.

Konut hesabı açılması gerekecek

Destek almak isteyen vatandaşların konut hesabı açması gerekecek. Konut hesabı, yurt içindeki özel veya kamu bankalarından açılabilecek. Katılım bankalarından da konut hesabı açabilmek mümkün olacak.

Desteklerden konut sahibi olmayanlar yararlanabilecek

Konut hesabı yalnızca konut sahibi olmayan Türk vatandaşları tarafından açılabilecek ve konut sahibi olmayan vatandaşlar katkıdan yararlanabilecek. Konut sahibi vatandaşlar devlet katkısından yararlanamayacak.

Konut hesabına en az 3 yıl düzenli ödeme yapılması gerekecek

Desteklerden yararlanmak isteyen Türk vatandaşları, açacakları konut hesaplarına düzenli olarak en az 3 (üç) yıl süreyle düzenli ödeme yapacak. Konut alım tarihine kadar asgari olarak 3 yıl süreyle konut hesaplarına düzenli ödeme yapmak şart.

En az 15 bin lira devlet katkısı verilecek

Belirtilen şartları sağlayan ve konut alım tarihine kadar konut hesaplarında biriktirilen toplam tutarın en az yüzde 20‘sine kadar devlet katkısı ödemesi yapılacak. Devlet en az 15 bin lira katkı sağlayacak. Azami katkı tutarı her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacak.

Ev alacaklara devlet katkısı ne zaman verilecek

İlk katkı ödemeleri 2019 yılında yapılacak ve bu yıl konut hesabında birikim yapmaya başlayan vatandaşlara 3 yıl sonra ilk destek ödemeleri verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yönetmelik taslağının ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğini belirterek, konut hesabı uygulamasının yürürlüğe üç ay içerisinde girebileceğini ifade ediyor.

Konut hesabı uygulaması yürürlüğe girdiğinde, desteklerden yararlanabilmek için gerekli şartları sağlayan vatandaşlar katkıdan yararlanabilecek.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir