Genel Haberler ve Makaleler

Ev alan zenginler için en büyük lüks: mahremiyet

Emlak firması Luxury Portfolio’nun son zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın en varlıklı insanları için ev alırken en büyük lüks genellikle mahremiyet.

ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Çin, Japonya, Avustralya, Kore ve Singapur’daki en varlıklı yüzde 10 arasında, araştırma firması YouGov ile işbirliği yapılarak gerçekleştiren araştırma kapsamında beş binden fazla varlıklı kişiye çevrimiçi anketler yapıldı. Bunun yanında odak grupları ve birebir mülakatlar da gerçekleştirildi.

Katılımcılara satın almayı düşündükleri bir evde aradıkları özellikler sorulduğunda yüzde 61 oranında mahremiyet ve kişisel gizlilik konusunda rahatlık yanıtı alındı.

Pek çok kişi için ne kadar zengin ve varlıklı olunursa olunsun sahip olunan zenginliğin tadına varmak için mahremiyet ve mümkün olduğu kadar çok rahatlık ilk şart. Kişisel gizlilik arayışı, yüksek teknolojili akıllı ev sistemleri, yüksek çitler ve hatta güvenlik korumaları tutmanın zenginlerce sıklıkla tercih edilmesine sebep oluyor.

ABD’de çok zengin kesimde yandaki evi de satın alarak bu isteği uç noktalara taşıyanlar da az değil.

Örneğin 2013 Kasım’ında Tesla Motors, SpaceX ve Paypal’in kurucusu Elon Musk, 7 milyon dolara yakın para ödeyerek evinin karşısındaki binayı yıktırmış, 17 milyon dolarlık malikanesini iyice izole etmişti.

2014’te Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de Kalforniya, Palo Alto’daki evinin etrafındaki dört evi satın alarak benzer bir girişimde bulunmuştu. Zuckerberg’in Hawai, Kauai’de de oldukça izole ve tatil köyü inşa edilecek kadar geniş bir arazisi var ve buraya da bir malikane inşa ettirmeyi planladığı biliniyor.

Çok varlıklı kişilerce ev alırken kimliklerini gizleme amacıyla paravan şirketlerin kullanması da yaygın ve bu durum çoğu yerde yasal fakat sene başında, ABD Maliye Bakanlığı, New York Şehri ve Miami’deki süper lüks gayrimenkullerin gizli alıcılarını izlemeye başlayacağını duyurmuştu. Bundan sonra muhtemelen ABD’nin emlak firmalarının bu lüks evleri genelde nakit olarak alan zenginlerin kimliklerini paravan şirketler aracılığı ile saklamasına izin vermeyeceği de belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu