Evtiko, İstanbul’da ev satmanın hızlı ve en kolay yolu olabilir

Evinizi satmak için yeteri kadar vaktiniz varsa gayrimenkul aracılarını dolaşmak ya da emlak sitelerine ilanlar vermek gibi pek çok yolu deneyebilirsiniz. Zaman bolluğunun aksine vaktiniz kısıtlıysa ve evinizi acil olarak satmanız gerekiyorsa Evtiko şimdilik sizin için en ideal yol olabilir.

Eylül 2016’da piyasaya çıkan Evtiko, eviniz için 48 saat içerisinde teklif vererek, taşındığınız gün ödeminizi yapıyor ve ev satmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Geçen sene Evtiko’yu ilk kez duyduğumda, Ümraniye’de bulunan bir konutun başarılı ilk satışı gerçekleştirilmiş, satıcıdan alınan konutun tadilat gibi önemli işleri tamamlanmış ve yeni alıcısı için çoktan ilanı verilmişti.

Kısa süre önce tekrar baktığımda birçok yeni ilan eklendiğini gördüm. Şirket, satıcıdan aldığı konutları elden geçirerek tekrar satışa çıkarıyor ve eklenen her yeni ilan, evini Evtiko vasıtasıyla satanların da arttığı anlamına geliyor.

Başarılı her satış gerçekten heyecan verici çünkü Evtiko şimdilik hizmet verdiği tek vilayet olan İstanbul’da emlak piyasasını sarsmaya ve alışılagelen ev satış sürecini tamamen değiştirmeye çok yakın.

Evini satmak isteyenler, başvuru yapıyor ve 48 saat içerisinde teklif alıyor

Evtiko’nun web sitesi üzerinden veya telefondan satışa konu olan konutla ilgili bilgiler veriliyor. Şirketin eksperleri başvuruyu, konutu inceliyor ve kriterlere uygun olduğu takdirde iki gün içerisinde konut sahibine teklifte bulunuyor. Konut sahibi teklifi kabul ettiğinde tercih edeceği ödeme planıyla ödemesini evini boşalttığı gün alıyor.

Evtiko’nun çalışma mantığı gayet açık. Başvuru tamamlanıyor, kriterlere uygun bulunduğu takdirde teklif geliyor ve ev sahibi ödemesini alarak birkaç gün içerisinde ev satış sürecini tamamlamış oluyor.

Konutun satın alma fiyat aralığının 1 milyon Türk lirasının altında, 250 bin Türk lirasının üzerinde olması ve İstanbul’da bulunması Evtiko’nun başvuru kabul kriterlerini oluşturuyor.

Evtiko, iki farklı ödeme modeli sunuyor

Ev sahiplerine “peşin satış modeli” ve “kâr paylaşım modeli” olmak üzere iki alternatif ödeme planı sunuluyor.

Peşin satış modeli tercih edildiğinde evin boşaltıldığı gün hukuki işlemler tamamlıyor ve ev sahibine ödemenin tamamı nakit olarak yapılıyor.

Kâr paylaşım modeli alternatifinde de diğer modelde olduğu gibi evin boşaltıldığı gün hukuki işlemler tamamlanıyor fakat ödemenin yalnızca %95’i nakit olarak yapılıyor. Ödemenin kalan %5’i ödenmemiş aidat, faturalar vb. gibi çıkabilecek ek masraflar için tutuluyor ve evin satışı tamamlandığında elde edilen kârın %30’u ile beraber satıcıya geri ödeniyor.

Emlakçıların portföyü için de teklif veriliyor

Şirket, emlakçıların portföylerinde bulunan satışa hazır konutlar için de teklif veriyor.

Evtiko ile işbirliği yapmak isteyen emlakçılar için de süreç basit işliyor. Emlakçı portföyünü değerlendirilmek üzere gönderiyor, teklif alıyor, evin devri tamamlandığında müşteriye ödeme yapılıyor ve emlakçı hizmet bedeli de aynı gün emlakçıya ödeniyor.

Son olarak Evtiko’nun konutlara değerinden daha az teklif verdiği yönündeki eleştirilere de değinmek istiyorum.

Şirket, SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarıyla çalıştığını, data algoritmaları ile hazırladıkları raporlara en adil şekilde teklif verdiklerini belirtiyor.

Henüz çok yeni olduğu için şu ana kadar konutunu şirket aracılığıyla satan sınırlı sayıdaki satıcıdan bilgi, yorum almak ya da deneyimlerini dinlemek güç ama acil nakit ihtiyacı olan satıcıların konutlarına değerinin altında teklif verildiği ve bunun adil olmadığı eleştirilerinde haklı olsunsa bile Evtiko mevcut bir talebi karşılıyor.

Herhangi bir satıcı, acil nakit ihtiyacından dolayı konutunu değerinin altında satmayı her zaman bilinçli olarak tercih edebilir. Evtiko’nun farklı olarak yaptığı tek şey ancak bu süreci olabildiğince hızlandırmak olabilir ve bu da mevcut talebi karşılamış olur.

Evtiko’nun hizmeti genişlediği takdirde şimdiye kadar alışık olduğumuz konut satış sürecinin hızlı değişimine şahit olabiliriz.

Exit mobile version