Expedia CEO’sunun Uber’e geçişi şirket hisselerini düşürdü

Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi’nin ulaşım şirketi Uber’de çalışmaya başlayacağı açıklandı. Uber yöneticileri, Khosrowshahi’nin şirketin yeni CEO’su olduğunu duyurdu.

Son yıllarda halka arzı en çok beklenen şirketler arasında yer alan Uber’den ziyade bu haberden en çok, borsada işlem gören Expedia etkilendi. Expedia hisseleri pazartesi günü yüzde 4.5 geriledi.

İran asıllı Khosrowshahi’nin Expedia için önemi son derece büyük. Zira Khosrowshahi, 2005 yılında CEO olduktan sonra Expedia başarılı bir şekilde büyüdü. Bu süreçte Expedia, rakiplerinin bir çoğunu satın alarak küresel online otel rezervasyon piyasasından büyük bir pay elde etti. Şu anda da bu pazarın büyük bir kısmının şirketin kontrolünde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Göz kamaştıran büyümenin ardından son on yılda, Expedia hisseleri yaklaşık beş kat yükseliş gördü.

Khosrowshahi döneminde gelişen Expedia hisseleri, CEO’nun şirketten ayrılacağına yönelik çıkan haberlerin ardından keskin bir düşüş yaşayarak gerilemiş olsa da, analistler bu durumun şirkete zarar vermeyeceğini düşünüyor.

SunTrust Robinson Humphrey analisti Naved Khan, konuyla ilgili olarak “kısa vadede bir bozulma görme olasılığının düşük olduğuna inanıyoruz” dedi.

Jefferies analistlerinden Brent Thrill da Khosrowshahi’nin şirketten ayrılması halinde Expedia’da temelde hiçbir şeyin değişmeyeceğine inandığını belirtti.

Dara Khosrowshahi’nin Uber’e CEO olacağına yönelik haberler çıksa da anlaşmanın hala netlik kazanmadığını belirtmekte fayda var.

Expedia seyahat, otel rezervasyonu, uçak bileti satışı gibi alanlarda faaliyet gösteren Expedia.com, Hotels.com, Hotwire.com, trivago, Venere.com, Travelocity, Orbitz, ve HomeAway gibi ünlü markalara sahip.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu