Facebook piyasa değeriyle Berkshire Hathaway’i geride bıraktı

İkinci çeyrek de gelirlerinin 6,02 milyar dolar olacağı tahmin edilen Facebook, perşembe günü beklentilerin üstünde gelirlerini 6,24 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Açıklamanın ardından New York borsasında Facebook’un hisse başına değeri 128,33 dolara kadar yükselmişti. Şu anda hisse başına değeri 125 dolar olan şirket, 357,54 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmış durumda.

Önerilen: Facebook Sayesinde Milyoner Olan 6 İsim

Ünlü işadamı ve milyarder Warren Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway ise New York borasasında kapanıştan önce hisse başına 144,42 dolar değere ulaşırken, piyasa değeri ise 356,03 milyar dolar olarak gerçekleşti.

357,54 milyar dolarlık piyasa değeriyle Facebook, 356,03 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Berkshire Hathaway’i alt sıraya iterek dünyanın en değerli 5’inci şirketi oldu. Böylece dünyanın en değerleri şirketleri sıralaması; Apple, Alphabet (Google), Microsoft, ExxonMobil ve Facebook olarak değişti.

Facebook’un reklam gelirleri 6,24 milyar dolara ulaştı

Facebook tarafından perşembe günü açıklanan 2016 ikinci çeyrek bilançosu ve verilere ait bazı rakamlar şöyle;

  • Geçen yılın aynı dönemine göre geliri yüzde 59, net kârı yüzde 186 arttı
  • İkinci çeyrek reklam gelirleri 6,24 milyar dolara kadar çıktı
  • Aktif kullanıcı sayısı 1,71 milyar kişiye ulaştı
  • Sosyal ağı 1.57 milyar kişi mobil cihazlardan ziyaret etti
  • Facebook Messenger’ın kullanıcı sayısı 1 milyar kişiyi aşarken, şirketin 21 milyar dolara satın aldığı WhatsApp 1 milyar aylık aktif kullanıcı sayısını geride bıraktı. Şirkete ait Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısıysa 500 milyon barajını geçti.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu