Genel Haberler ve Makaleler

Facebook Hisseleri İçin Yeni Hedef: 230 Dolar

Geçtiğimiz hafta, Pivotal Research Group analisti Brian Wieser, Facebook’un yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği bazı riskleri işaret ederek şirketin hisselerine yönelik hedef fiyatını düşürmüştü.

Analist Brian Wieser tarafından yazılan ve pek de iyimser olmayan bir notta, Facebook’un özellikle reklam alanında güç kaybı yaşayabileceğine yönelik haklı vurgulamalar vardı. Zira Avrupa Komisyonu’nun getireceği gizlilik kuralları hasebiyle, Facebook gibi reklam yayıncısı şirketler, reklamverenler için daha sınırlı hedefleme sunmak zorunda kalacaklar. Bu da Facebook gibi gelirlerinin büyük bölümünü reklamlarla sağlayan şirketleri kuşkusuz ki zor durumda bırakacak.

Pazartesi günü Facebook için tam aksi bir not paylaşıldı. Mizuho analisti James Lee, Facebook hisseleri için yeni hedef fiyatını 230 dolara yükseltti. Hedef fiyat şu anki seviyeden %34 yukarıda.

Lee tarafından gelen yeni hedef fiyat Facebook hisseleri için şu ana kadar analistlerin belirlediği fiyatların oldukça üzerinde. Analist Lee, Wieser aksine farklı bir bakış açısıyla Facebook’un elindeki reklam fırsatlarına dikkat çekti.

Facebook, WhatsApp ve Messenger gibi platformlardan para kazanmak için hala çok fazla şey yapmadı ve Lee bunun büyük fırsatları temsil ettiğini düşünüyor. Lee notuna, Facebook’da yer alan 70 milyon küçük ve orta ölçekli işletmenin “sadece küçük bir kısmı reklam veriyor” diye yazıyor ve bunun var olan önemli bir potansiyel olduğuna işaret ediyor.

Lee ayrıca, Facebook’un chatbot’larını daha fazla gelir elde edecek düzeyde kullanıma sunma potansiyeli konusunda da iyimser.

Şimdiye kadar en iyimser analist Facebook için 225 dolar fiyat hedefi belirlemişti.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir