Genel Haberler ve Makaleler

Facebook orijinal video rekabetine giriyor, daha fazla reklama hazır olun

Sadece birkaç ay önce, Facebook orijinal içerik satın alımı ya da üretimi konusunda pek de ilgili görünmüyordu. Yönetim, şirketin doğrudan kullanıcıları tarafından oluşturulan içerik ve iş ortağı içeriklerine odaklanılacağını söylüyordu.

Rekabet ortamı o zamandan bu yana hızla değişti ve görüşüne göre Facebook’un yeni bir video stratejisi var. Reuters’e göre şirket, Buzzfeed ve Vox gibi internet medyası kuruluşlarıyla birçok orijinal video için anlaşmaya vardı. Şirketin yeni video servisi, Facebook’un sahip olacağı 20 ila 30 dakikalık uzun şovların yanı sıra, bazı kısa videoları da içerecek ve elbette videolarda reklam araları olacak.

Son zamanlarda, sosyal ağ şirketleri kendi geniş orijinal içerikleriyle kullanıcılarının karşına çıkmaya hazırlanıyor. Twitter geçenlerde Bloomberg, BuzzFeed ve NFL ile video anlaşmaları yaptığını açıkladı. Snap ise E!, ESPN ve ABC’den orijinal içeriklere sahip olacağını duyurdu.

Pek çok sosyal ağ devi, orijinal video anlaşmaları yapmış olsa da şu anda kullanıcılarının bu videoları kolayca bulabilmelerini sağlayacak en iyi alanın neresi olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Her birinin yüksek maliyet harcadığı videoları hakikaten nereye yerleştireceği büyük merak konusu. Çünkü kullanıcıları memnun edip en doğru şekilde verim almaktan daha çok, yatırımcılar yüksek maliyetli bu harcamaların şirketlere nasıl katkı sağladığına bakıyor olacaklar.

Facebook’a geri dönmek gerekirse, şirketin rekabetçi bir alana girmesi tabii ki büyük bir risk. Orijinal video rekabetine girmek, doğrudan geleneksel TV ağlarına, Netflix gibi servislere ve diğer internet devlerine karşı mücadele etmeyi gerekli kılıyor olacak.

Facebook şimdiye kadar odaklandığı kullanıcıları tarafından üretilen videolar konusunda başarılı oldu, ancak orijinal videolar söz konusu olduğunda şirketin rakiplerinden öne çıkıp çıkamadığını zaman gösterecek.

Öte yandan yatırımcılar tarafında, her ne kadar maliyet ve riski yükseltse de, orijinal video stratejisinin olumlu karşılanacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Zira yatırımcılar, videoların geleceğinin ne olacağını duymak istiyor ve şirketin video stratejilerine ilgi gösteriyordu.

En sonunda sadece birkaç ay önce ilgisiz görünen Facebook da nihayet orijinal video dünyasına adım attı. Bu alan şimdi gittikçe kalabalıklaşıyor ve rekabet artıyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir