Genel Haberler ve Makaleler

Facebook taklitçi olmakta hiç de endişeli görünmüyor

Kendi kendini bir süre sonra silen fotoğraflara dayalı bir şirket kurmak o kadar etkileyici olmasa da Snapchat’in yaklaşık 140 milyonluk kullanıcı sayısı ve piyasa değeri bir hayli etkileyici, en azından Facebook için.

Facebook Friendfeed’i satın alma yoluyla kendine katarak bir zamanların popüler sosyal ağını unutturdu. Satın alma girişimlerinin başarısız olduğu Vine’ı da Instagram’a getirdiği video özelliğiyle internetten sildi. Şimdilerde uzun bir süredir aklı sadece Snap’te.

Kabul edelim ki birçok yolu denemesine rağmen Facebook, Snapchat’i internetten sökmeyi bir türlü başaramadı. Milyonlarca mevcut kullanıcısına rağmen Facebook’un Instagram’a getirdiği Snap klonları “Hikayeler” ve WhatsApp’a gelen “Durumlar”, kullanıcıları Snapchat’i terk ettirebilecek kadar popüler olamadı.

Facebook şimdi yeni bir şeylerin peşinde ve inanın borsada henüz işlem görmeye başlayan Snap için bu pek de iyi bir haber değil.

Facebook, Messenger uygulamasının kullanıcıları için Perşembe günü “Messenger Day” adlı yeni bir özellik yayınladı. Bu özellik sayesinde Facebook Messenger kullanıcıları kendi veya etraflarında gördükleri bir şeylerin fotoğraflarını çekiyor, üstlerine yazı yazabiliyor, filtreler ekleyebiliyor ve arkadaşlarının bunu 24 saat boyunca görebileceği bir durum olarak yayınlayabiliyorlar. Messenger Day adlı bu yeni özellik Snapchat Hikayeleri’ne çok benziyor.

Facebook’un Instagram, WhatsApp ve son olarak Messenger’dan gelen hamleleri Snap’in halka açık hisseleri için her geçen gün büyüyen bir risk oluşturuyor.

Facebook kullanıcıları ve yatırımcıları şirketin orijinallik eksikliğini algılayabilirler fakat şirket, taklitçi olma konusunda hiç de endişeli görünmüyor. Dahası Facebook’un kullanıcıları şirketin onlara sağladığı yeni özellikleri kullanmaktan da uzak durmuyorlar. Facebook Instagram’a “Hikayeler” özelliğini getirdiğinde kısa sürede 150 milyon kadar kullanıcıya ulaşabilmişti.

Kabul etmek gerekir ki Snapchat’e yönelik “Instagram Hikayeler” Facebook’un en başarılı hamlesiydi. Geçen ay başlatılan WhatsApp sürümü de Snap’in güçlü olmadığı uluslararası alanda Facebook’un işine yarayacaktır.

Facebook’un son atağı Messenger Day ile kaybolan fotoğraf uygulamasını henüz denememiş olan potansiyel kullanıcılar artık daha önce sıklıkla kullandıkları bir başka uygulamanın içinde buna sahip olacaklar ve bunu sevdikleri takdirde, aynı şeyi yapan ek bir uygulama indirmeye ihtiyaçları da olmayacak. Yeni özelliğin yeterince teşvik edici olması halinde ve Messenger’ın 1 milyar aktif kullanıcı sayısı göz önüne alındığında hali hazırdaki Snapchat kullanıcılarının da telefonlarındaki ek bir uygulamadan gelecekte feragat etmeyi düşünebileceğini bekleyebiliriz.

Özetle, Snapchat’ı klonlamaya devam ettiği sürece Facebook yaratıcı ve orijinal olamayacak, fakat bu yolla Snapchat’ın potansiyel kullanıcılarını kazanabilir. Ne de olsa kullanıcılar kabul ettiği sürece yatırımcılar tarafında da taklitçilik şirkete problem oluşturmuyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir