“Facebook’a Yeni Yasak Yolda!” İletileri Virüs Bulaştırıyor

Bugün karşıma çıkan bir iletiyle bu yazıyı yazma ihtiyacı görüyorum. Facebook duvarımda “Facebook’a Yeni Yasak Yolda!” şeklinde iletilerini çok sık görmeye başladım.

Bu iletiler sanki arkadaşlarımızın ağzın yazılıyormuş gibi görünüyor ve bir program bağlantısı veriliyor. Bu program bağlantısına tıkladığınız anda siz ve arkadaş listenizden bağzı isimler otomatik olarak bu iletiye etiketleniyor ve sanki sizde bu iletiyi yazmışsınız gibi görüyor. Bu bir aldatmacadır, lütfen bu şekilde verilen bağlantılara kesinlikle tıklamayın. Bu aldatmacaya istemeden müdahil olan arkadaşlarınızı uyarın ve az öncede söylediğim gibi bağlantıya tıklamayın.

Ne Yapmalıyım?

İlk yapacağınız şey, bu aldatıcı iletinin etiketlenen arkadaşlarınızın duvarına gitmesini engellemek, bu sebeple eğer etiketlendiyse hemen etike kaldırın ve ardından açıklama yayınlayın. Daha sonra Facebook hesabınızda sol sekmede yer alan “Uygulamalar”dan bu uygulamayı kaldırın. Eğer bağlantı yoluyla bilgisayarınıza herhangi bir şey indirildiyse mutlaka silin ve güvenilir bir virüs programıyla bilgisayarınızı, tabletinizi ya da cep telefonunuzu taratın, gerekiyorsa temizleyin.

Son olarak, bu şekilde gördüğünüz iletileri mutlaka Facebook’a bildirin.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu