Facebook’un Milyoner Yaptığı 6 İsim

2012 yılında bir Cuma günü halka arz edilen Facebook, NASDAQ borsasında işlem görmeye başladığı ikinci günde yüzde 11 değer kaybederek yatırımcılarına buz etkisi yaratmıştı. Facebook hisseleri halka 38 dolardan arz edilmişti. Pek çok yatırımcı bu fiyatın yüksek olduğunu düşünüyordu.

Bugün Facebook, Google’dan sonra en çok reklam verilen mecralardan biri haline geldi. Şu anda hisseleri 100 dolar ortalamasından işlem görüyor ve Facebook INC, Whatsapp, Instagram gibi popüler uygulamaları da şirket bünyesine katarak yoluna devam ediyor.

2 yıl önce halka arz edilen Facebook, her şirket gibi ortaklarını ve büyük hissedarlarının da milyoner olmasını sağladı.

İşte, Facebook’un milyoner yaptığı 6 önemli isim:

1. Mark Zuckerberg – Serveti 33,2 Milyar Dolar

Mark Zuckerberg -Fotoğraf: telegraph.co.uk
Mark Zuckerberg -Fotoğraf: telegraph.co.uk

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, şirket içindeki en büyük hissedarlardan biri. Facebook’un halka arz edilmesinin ardından yaklaşık 33,2 milyar dolar servete sahibi olmuştur.

2. Dustin Moskovitz – Serveti 6.8 Milyar Dolar

Dustin Moskovitz - Fotoğraf: Mashable.com
Dustin Moskovitz – Fotoğraf: Mashable.com

Amerikalı teknoloji girişimcilerinden olan Dustin Moskovitz, Facebook’un kurucu ortaklarından biri sayılır. Şirketten 2008 yılında kendi kurduğu Asana isimli mobil uygulamayı kurtarabilmek için ayrılmıştır. Facebook’ta yüzde 7.7 halka açık hissesi bulunmaktadır. Günümüzde yaklaşık serveti ise 6.8 milyar dolardır.

3. Eduardo Saverin – Serveti 4.2 Milyar Dolar

Eduardo Saverin - Fotoğraf: abrition.com
Eduardo Saverin – Fotoğraf: abrition.com

Facebook’un en olaylı kişisi ve hissedarıdır. Harvard Üniversitesi’nde tanıştığı Mark Zuckerberg ile thefacebook.com’u kurmuştur. Sitenin adının facebook.com olarak değiştirilmesi sonrasında saf dışı bırakılmış ve açtığı dava sonucunda haklarını tekrar alabilmiştir. Serveti 4.2 milyar dolardır.

4. Sean Parker – Serveti 3.1 Milyar Dolar

Sean Parker - Fotoğraf: AP Photos
Sean Parker – Fotoğraf: AP Photos

Facebook’un bir diğer kurucusu kabul edilen Sean Parker, daha öncesinde Napster isimli dosya paylaşım sitesi kurmuştur. Facebook’ta yüzde 5 hisseye sahip olduğu bilinmektedir. 3.1 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

5. Peter Thiel – Serveti 2.2 Milyar Dolar

Peter Thiel - Fotoğraf: nymag.com
Peter Thiel – Fotoğraf: nymag.com

Facebook üzerinde yüzde 10.2 hissesi bulunan Peter Thiel, 2.2 milyar dolar servete sahiptir. Şirketin yönetim kurulunda görev yapmaktadır. Daha öncesinden Paypal’da CEO’luk yapmış ve Paypal’ın kurucu ortağı olarak kabul edilmektedir.

Bu yayın ilginizi çekebilir: Tüm Zamanların En Büyük Halka Arzları

6. Yuri Milner – Serveti 1.8 Milyar Dolar

Yuri Milner - Fotoğaf: Bloomberg
Yuri Milner – Fotoğaf: bloomberg.com

Yuri Milner, Rus girişimci ve yatırımcıdır. Milner, 2009 yılı Ocak ayında, Palo Alto’da Mark Zuckerberg ile tanışmış ve Facebook’un yüzde 1.96’lık hissesini alarak yatırım yapmıştır. Yuri Milner günümüzde 1.8 milyar dolarlık servete sahiptir. Ayrıca Zynga, Twitter, Flipkart, Spotify, ZocDoc, Groupon, 360Buy.com, Planet Labs, ve Alibaba gibi şirket ve girişimlere de yatırım yapmıştır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu