Genel Haberler ve Makaleler

Finansal Hayatı Kolaylaştıran NFC Nedir?

NFC (Near Field Communication), Türkçe olarak Yakın Alan İletişimi‘nin çok da yeni bir standart değil fakat yeni yaygınlaşmaya başlayan bir standart olduğunu söyleyebilirim.

NFC destekli ilk telefonlar 2006 yılında Nokia tarafından üretilmeye başlandı. Sonrasında Apple ve Google NFC destekli projeler geliştirdi. NFC teknolojisini bizim için önemli yapan finansal alanda sağladığı avantajlar.

Bu yazıda NFC standardının özellikle finansal anlamda hangi kolaylıkları sağladığını, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını teknik terimlerden arındırılmış bir şekilde anlatacağım.

Çünkü NFC, gelecekte çok daha fazla karşımıza çıkacak ve teknolojinin kullanım alanları da hızla artıyor.

NFC Nedir?

NFC, İngilizce’de Near Field Communication kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Yakın Alan İletişimi olsa da daha çok Türkçe’de de kısaltılmış haliyle tanımlanırken NFC olarak kullanıyoruz.

NFC, elektronik cihazların kısa mesafede güvenli, basit ve hızlı iletişim kurması için tasarlanan temassız bir standarttır. NFC destekli cihazlar sayesinde örneğin bir maketin kasasında saniyeler içerisinde ödeme yapmanız mümkün olmaktadır.

Bunun dışında NFC destekli iki cihazı birbirine yaklaştırarak veri transferi yapabilmeniz de mümkündür. Bunu tıpkı Bluetooth’a benzetebilirsiniz. Fakat Bluetooth, NFC ile aynı şeyi yapıyor gibi görünse de NFC bir standart olarak farklıdır.

NFC Ne İşe Yarar?

Finansal alanda NFC, ödeme işlemlerinde kullanılabilir. Basit, güvenli ve kolay özellikleri sayesinde NFC destekli cihazlar arasında ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi NFC destekli cep telefonunuza kaydederek, NFC ile ödeme kabul eden herhangi bir mağazaya veya satıcıya ödeme yapabilirsiniz.

Şöyle düşünün, herhangi bir şeyi satın almak için mağaza kasasına gittiniz, bir seçim yapmanız gerekecek ya kredi veya banka kartlarınızdan herhangi birini seçecek ve ödeme yapacaksınız ya da nakit vererek rutin ödeme işlemi gerçekleştireceksiniz. Fakat NFC destekli bir cihazla ödeme yapmak için banka veya kredi kartlarınızı cüzdanınızdan çıkarmaya gerek kalmadan saniyeler içerisinde ödeme yapmanız mümkün olacak. NFC destekli bir cihaz ile, cihazınıza kayıtlı banka veya kredi kartlarınızdan herhangi birini seçerek; hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabiliyorsunuz.

Sadece mağazalarda değil, ulaşımda turnike geçişlerinde dahi NFC kullanarak hızlıca ödeme yapabiliyorsunuz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için Akbil veya Kentkart benzerleri yerine ödeme yapmak için cep telefonunuzu uzatmanız yeterli oluyor.

Yine bilet ve yiyecek otomatları içinde NFC’yi kullanarak ödeme yapmak hayatımızı kolaylaştırıyor.

NFC Nasıl Kullanılır?

NFC destekli ödeme yapılabilen çeşitli cihazlar bulunuyor. Anahtarlıklar, bileklikler ve en yaygın olarak da cep telefonları NFC ile ödeme yapabileceğiniz cihazlar arasında yer alıyor.

NFC Nasıl Kullanılır? Örnek kullanım şekli. Görsel: MasterCard
NFC Nasıl Kullanılır? Örnek kullanım şekli. Görsel: MasterCard

NFC, iki cihazın birbiriyle yakınlaştırılması ile basitçe kullanılıyor. NFC destekli cep telefonunuza kaydettiğiniz banka veya kredi kartını seçip, temassız ödeme cihazına yaklaştırıyorsunuz ve ödemeyi onaylıyorsunuz. Her şey bu kadar basit. Saniyeler içerisinde ödemenizi kolayca ve güvenli bir şekilde yapmış oluyorsunuz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir