Genel Haberler ve Makaleler

FT: Apple ve Google, Samsung Note 7 fiyaskosunu iyi değerlendiremedi

Samsung Note 7’lerin patlaması skandalından sonra rakip firmalar Apple ve Google bu durumdan yeterince faydalanamadı.

Birkaç hafta önce bazı Samsung Note 7 telefonlarının batarya sorunları sonucu patlaması skandalından sonra Güney Koreli teknoloji devi, cihazların güvenli olmaması sebebiyle amiral gemisi telefonlarından olan milyonlarca Note 7’yi geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Samsung geri ödemelerle ve değişimlerle sorunu telafi edeceğini açıkladı fakat milyonlarca kişi Samsung’dan diğer markalara yönelme kararı aldı.

Financial Times’ın haberine göre sektörün devlerinden Apple ve Google, Samsung Note 7’lerin geri çağrılması ile oluşan boşluğu doldurmada büyük bir fırsatı kaçırdı.

Apple geçen salı günü 4. çeyrek mali rakamlarını açıklarken Apple’ın Finans Müdürü Luca Maestri, iPhone 7 Plus için talebin beklentilerinin üstünde olduğunu, tedarik dengesini sağlayamadıkları için Samsung Note 7 fiyaskosunun etkilerini net olarak betimlemenin şimdilik zor olduğunu söyledi. Apple internet sitesine göre ürünü almak isteyen herhangi bir kişinin yedi hafta daha beklemesi gerekecek.

Pek çok teknolojisi sitesinin iyi bir Note 7 alternatifi olarak sunduğu Google Pixel de Apple ile benzer bir sorunu yaşıyor. Tedarik dengesini sağlayamayan Google da Samsung Note 7 müşterilerini kendine çekerek Samsung’un krizini monetize etmeyi başaramadı.

Financial Times’ın makalesinde ayrıca, bir Google temsilcisinin, yeni Pixel telefonlarına olan ilgiden dolayı heyecan duyduklarını ama ön siparişlerin beklentileri aştığını ve yeni tedarikleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istediklerini söylediği de belirtildi.

Bu arada Çinli elektronik devi Xiaomi de ekran kasa oranıyla öne çıkan yeni amiral gemisi telefonunu tanıttı ve Xiaomi Mi Mix adlı telefonuyla Samsung kullanıcılarından bir kısmını kendine çekmesi bekleniyor.

Ekim ortasında 2016 yılının 3. çeyrek mali raporlarını yayınlayan Samsung, geçen son 2 yılın en düşük karlılığını açıklamıştı. Şirketin faaliyet karı %30 oranında eriyerek, 4.56 milyar dolara gerilemişti. Galaxy Note 7 skandalının ardından mobil alanda %96’lık düşüş yaşan şirket, bu alandan 87.1 milyon dolar kar elde edebilmişti.

Gelecek yıl Galaxy S8 ve Note 8 modellerini tanıtması ve satışa sunması beklenen şirket, zararları yeni modellerinin satışlarıyla telafi etse bile karı 2017 yılının son çeyreğinde gerçekleşecek. Samsung, Galaxy S8 ve Note 8 modellerinden umutlu, analistler de şirketin zararını telefi edebileceğini ve şirketin 2017 yılı son çeyreğinde kar açıklayacağını düşünüyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir