Genel Haberler ve Makaleler

Fütürist Faith Popcorn, bu yıl çalışma biçiminizi değiştirecek 5 trendi tahmin ediyor

Faith Popcorn’s BrainReserve adlı danışmanlık firmasının kurucusu ve CEO’su Faith Popcorn, 2017’de iş hayatında gerçekleşeceğini öngördüğü tahminlerini paylaştı. Popcorn; MasterCard, Coca-Cola, P&G ve IBM gibi dev şirketlere 40 yılı aşkın süredir danışmanlık yapan ünlü bir gelecek bilimci.

Popcorn’a göre bu yıl işyerlerinde görülebilecek ve çalışma şeklinizi değiştirecek 5 trend:

Kahve sizi canlandırmak için yeterli olmayacak

Kahve

Akıllı ilaçlar denilen bilişsel gücü artıran nootropikler, çalışanlar arasında daha fazla moda olmaya başlayacak. Bu besin takviyeleri farklı içeriklere sahip olacak ve fiziksel ve mental dayanıklığı artıracak.

Silicon Vadisi’nde bu trend şimdiden başlamış. Nootropiklerin 2017 yılında ana akım olacak olmasında iş hayatında robotların ve otomasyonun yükselişi önemli bir etken ve bu nedenle çalışanlar iş yerinde daha dinç olmak ve daha uzun saatler, daha sıkı çalışmak zorunda hissedecek.

Evden çalışma artıyor

ABD’de işgücünün üçte birinden fazlası hâlihazırda freelancer olarak çalışıyor ve ülkenin Serbest Çalışanlar Sendikasının son araştırmasına göre bu kişiler 1 trilyon dolarlık gelir üretiyor. Popcorn’a göre 2017 ve sonrasında serbest çalışan sayısı daha da artacak.

Bazı firmalarda çalışan sayısına göre daha az masaya sahip ofisler inşa etme trendi de bunu gösteriyor.

Popcorn konuyla ilgili şöyle diyor “İnsanlar kendilerine ödenenden daha fazla paraya ihtiyaç duyuyor ve işverenlerine güvenmiyorlar. Kendilerini şirketlerine adamak yerine yan işlerle kendilerini daha fazla garanti altına almak istiyorlar.”

İş yerinde duygusal artış

Geleneksel olarak iş hayatında duyguların fazla yeri yoktur. Bunun nedeni de yöneticilerin daha çok erkek olmasından kaynaklanmaktadır. Ama Popcorn’a göre bu durum da değişiyor.

Popcorn, daha fazla kaygı ve stres sonucu işyerlerinde daha fazla stres odaları olacağını tahmin ediyor. Mevcut açık kat ofis planlarının çalışanların rahatlamasına izin vermediğini ve 7 gün 24 saat izleniyormuş gibi hissetmelerine neden olduğunu söyleyen ünlü fütürist bunun çalışanlar için iyi olmadığını ve çalışanların stres düzeylerini artırdığını söylüyor.

Robotların yükselişi

Robot

Mavi yakalı işçiler otomasyondan en çok etkilenecek grup olacakken, beyaz yakalılar da bu değişimden kaçamayacak. Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına göre ABD’deki mesleklerin yüzde 47’si tehlike altında.

İş ve normal hayat daha çok birbirine geçecek

“İnsanlar tüm gün işten kopamayacak” diyen Popcorn, teknolojinin küresel olarak sürekli iletişimi olanaklı kıldığını ve WeWork’ün lansmanını yaptığı WeLive alanlarının iş ve hayat bütünleşmesi trendinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir