Genel Haberler ve Makaleler

Gallup, Amerika’da ‘en çok hayranlık duyulan’ kişileri belirledi

Köklü Amerikan araştırma şirketi Gallup’ın, her yıl gerçekleştirdiği ve Amerikan halkına ülkede ve dünyada hayatta olan ve duyup bildikleri insanlar arasında en çok hayranlık duydukları kişileri sorduğu araştırmaya göre, Amerikan Başkanı Barack Obama üst üste 9 kez Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok hayranlık duyulan kişi oldu.

Yeni başkan Donald Trump, yüzde 22’nin oyunu alan Obama’nın arkasından yüzde 15’lik oyla ülkenin en çok hayranlık duyulan ikinci adamı oldu. Ankete göre ülkedeki Demokratların yüzde 50’si Obama’yı en çok hayranlık duyulan kişi olarak gösterirken Cumhuriyetçilerin yüzde 34’ü ise Trump cevabını verdi.

Kadınlarda ise birinciliği 21. kez üstü üste eski Amerika Dış İşleri Bakanı ve Cumhuriyetçilerin son başkan adayı olan Hillary Clinton elde etti. First Lady Michelle Obama, anket sonuçlarında ikinci sırayı alırken bu kişileri Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve başarılı isim Oprah Winfrey takip etti.

Anket sonuçlarında iş dünyasından ünlü isimler de yerini aldı. Microsoft kurucusu ve hayırsever Bill Gates ve Amerikanın en zenginleri arasında yer alan yatırımcı Warren Buffett da en çok hayranlık duyulan isimler arasında gösterildi. Gates, 6. sıradayken Buffett ilk 10’un az farkla dışında kaldı.

Teknoloji dünyasının en önde gelen isimleri olan Elon Musk ve Mark Zuckerberg de Papa Frances, Dalai Lama ve Rev. Billy Graham gibi dini ve ruhani ve Senatör Bernie Sanders, eski başkanlardan Jimmy Carter ve Bill Clinton gibi siyasi liderlerin yanında listede öne çıkan isimlerden oldu.

Anket, 18 yaş ve üstünde 50 Amerikan eyaletinde yaşamakta olan 1,028 yetişkinin katıldığı sabit ve cep telefonu görüşmeleriyle gerçekleştirildi.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir