Genel Haberler ve Makaleler

Game of Thrones Ekonomisi

Dünyada ve ülkemizde ilgiyle takip edilen diziler arasında yer alan Game of Thrones -Taht Oyunları- dünyadaki ekonomik gelişmelere yönelik bir gönderme yapıyor.

George R. R. Martin‘in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı‘ndan televizyona uyarlanan dizi, bölüm başına ortalama 18 milyondan fazla izleyiciyle ABD’nin en çok izlenen dizileri arasında yer alıyor.

ABD başta olmak üzere tüm dünyada ve ülkemizde de takip edilen dizi yüzeysel olarak banka ilişkileri, finansman ve borç gibi konulara değiniyor.

Dizi de her ne kadar yüzeysel anlatılsa da George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde karakterlerin finansman, krediler, ticaret girişimleri, tasarruf ve borç ödeyememe gibi sorunları üzerinde duruluyor. Örneğin, dizi de kurgulanan Demir Bankası’na kredi başvurusu yapanlar arasında karakterlerden Jon Snow dahi bulunuyor.

Bunun dışında babasının ölümüyle Kraliyete hakim olan Cersei Lannister, gerçeklerle yüzleştiği anda Demir Bankası’na borç ödemeyi derhal durdurmuştu. Cersei, borç alabilmek için parası olduğu bilinen İnanç’a başvuru yaparak, mali destek karşılığında 300 yıl önce yasaklanan İnanç Milisleri’ni kurma izni almıştı. Diziyi izliyorsanız zaten sonrasında neler olduğunu biliyorsunuzdur…

Öte yandan romanda ve dizide de yüzeysel olarak Stannis‘in Demir Bankası’yla kredi görüşmesi olduğu görülüyor. Tyrion Lannister ise birçok kimseden saklanan Kraliyet’in borç batağı içinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

Washington Post‘un bir haberinde FED’in arakasında duran Amerikan ordusu, romanda adı geçen Demir Bankası arakasında duran Braavos’a benzetiliyor.

Avrupa Birliği ve ABD bankalarının küresel krizde yaşadığı birçok olayın romanın arka planında anlatıldığı göze çarpıyor.

6. sezon için onay alan dizinin gelecek bölümlerde kredi ilişkileri, tasarruf, borçlanma, ticaret problemleri ve borç ödeyememe gibi ekonomik problemleri arka plandan anlatmaya devam edebileceği düşünülüyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir