Genel Haberler ve Makaleler

Garajlarda Hayat Bulan Milyar Dolarlık Fikirler

Milyar dolarlık değere sahip olacağını ya da olduğunu düşündüğünüz herhangi bir büyük fikri hayata geçirmek için ihtiyacınız olan şeyler nelerdir? Çok para, çok iyi personeller veya geniş bir mekan mı?

Birçok kişi fikirlerini hayata geçirmek için pek çok zorlu yoldan geçiyor ve bu yollarda çeşitli engellerle karşılaşabiliyor. Az para, çalışacak yerin olmaması veya zamanın kısıtlı olması gibi faktörler fikirleri hayata geçirememenin nedenleri arasında sayılabilir. Yine de bu nedenler herkesi kendi fikirlerinden vazgeçirmeye yetecek güçte değildir.

Bu yayında kendi fikrini gerçekleştirebilmek için hiçbir engel karşısında teslim olmayan, zorlu finansal ve mekansal şartlarda fikirlerini hayata geçirip başarıya ulaşanların hikayelerine tanıklık edebilirsiniz:

Amazon

Jeff Bezos 1994 yılında Amazon.com’u online kitap mağazası olarak kurduğunda tamamen kendisine ait garajı kullanmıştır. Şirketten 1995 yılında satılan ilk kitap bu garajda ambalajlanmıştır. Başlangıçta kitap satışı için kurulan Amazon, bugün dünyanın en büyük internet alışveriş sitelerinden biridir.

Google

Garajda kurulan şirketler denince akla ilk gelen devlerden biri de hiç kuşkusuz Google’dır. 1998 yılının yazında Stanford öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin eğitim projeleri olarak Google üzerinde çalışmaya başladılar. Tarih 4 Eylül 1998’i gösterdiğinde Google şirketi Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajında resmen kuruldu. Şirketin ilk masraflarının üç kredi kartı kullanılarak karşılandığını da unutmamak gerekiyor. Garajda üç kişiyle çalışmaya başlayan şirketin günümüzde dünya çapında 53 binden fazla personeli bulunuyor.

Hewlett-Packard (HP)

Kriz döneminde kurulan şirketler yazısında da yer alan Hewlett-Packard 1939 yılında ABD’de bir ev garajında 538 dolarlık başlangıç sermayesiyle kuruldu. Şimdilerde şirket dünya genelinde yaklaşık 320 bin çalışana ve milyar dolarlık gelire sahip.

Nike

Nike şirketi (1964 yılından 1978 yılına kadar adı Blue Ribbon Sport) bir öğrenci ve onun antrenörü tarafından garajda hayat bulmuştur. Nike fikri çok basitti, kurucuların her biri bu iş için 500 dolar sermaye koyacak, Asyalı üreticilerden spor ayakkabıları alacak ve kendi markaları altında satacaklardı. Bu fikir hayata geçti. Nike günümüzde dünyanın önde gelen spor makalarından biri olmayı başardı.

Lotus Cars

1952 yılında İngiltere’de Colin Chapman tarafından evinin garajında kurulan otomotiv firması Lotus, bugün İngiltere’nin dev spor ve yarış otomobili üreticisi konumundadır.

The Beatles

The Beatles grubu kurulana kadar John Lennon birkaç okul arkadaşı ile birlikte The Quarrymen adlı bir grubun üyesiydi. Grubun üyelerinden birinin ebeveynleri artık onların gürültüsüne tahammül edemeyince, geleceğin yıldızları çalışmalarını bir garajda yapmak zorunda kaldılar. 60’lı yılların en popüler müzik gruplarından olan The Beatles, dünya çapında hem sanatsal hem de ticari bir başarıya nail olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu