Gazetelerin Cezası Kısa Sürdü

Hürriyet, Milliyet, Habertürk gibi büyük gazetelerin internet siteleri geçtiğimiz gün Google‘ın arama sonuçlarından çıkarılmıştı. Sebebi ise alakasız sonuçlardı. Bu büyük gazeteler ziyaretçi çekebilmek adına alakasız birçok kelimeyi içeriklerine ekleyerek, Google Haberler‘in de gücüyle arama motorunda ilk sıralarda sonuçlar veriyordu. Okuyuculardan ve orijinal yayıncılardan epeyce gelen şikayetleri değerlendiren Google, bu gazetelerin web sitelerini sonuçlardan çıkararak ve haklı olarak adeta büyük bir kıyım yapmıştı.

Google Haberler
Gazeteler arama sonuçlarından çıkarılmadan önce, arama sonuçları yukarıdaki gibi görünüyordu. Fotoğraf: sosyalmedya.co / 14 Nisans 2014

Bugün Google, gazetelerin cezalarını kaldırarak onların arama sonuçlarına geri dönmesini sağladı. Gazetelerde alakasız sayfaları yayınlarından kaldırmış görünüyor. Bilmeyenler için söyleyeyim, Google Haberler‘e kayıt olan bu gazeteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkıyor. Burada Google’ın belirlediği amaç arama yapan kullanıcıların güvenilir ve en hızlı şekilde bilgiye ulaşmasını sağlamaktır. Fakat bizim doyumsuz gazetelerimiz, daha fazla ziyaretçi/gösterim ve dolayısıyla daha fazla para kazanabilme uğruna tüm alakasız sonuçlarda üst sıralarda çıkıyor hatta kullanıcıların aradığı bilgilere ulaşmasını sağlayacak asıl bilgiye sahip olan yayınlar sunan web siteleri sonuçlarda geri plana itiliyordu. Her şeyden ziyade gazetelerin yaptığı bu uyanıklıkla içerik kalitesi de son 1 – 2 yıldır yerlerdeydi. Bana kalırsa Google bu kararı çok geç aldı.

Umarım içerik kalitesi tekrar eski düzeyine ulaşır ve bu gazetelerin tekrar alakasız içeriklerle üst sıralarda yer almasını sonuna kadar engellemeye devam eder.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu