Genel Haberler ve Makaleler

General Electric, Baker Hughes ile birleşti

General Electric, petrol ve gaz bölümü dünyanın en büyük petrol sahası hizmet firmalarından Baker Huhges ile dev bir anlaşmaya imza attı.

İki şirketin yetkilileri oy birliği ile alınan anlaşma kararını duyurdu. 2017 ortasında tamamlanacak anlaşma, Baker Hughes hisselerini elinde tutan hissedarlara General Electric’in 7,5 milyar dolar ödemesini de içeriyor. Anlaşma sonra General Electic hisseleri artarken Baket Hughes hisselerinde düşüş gerçekleşti.

Verilen bilgilere göre anlaşma sonrası oluşacak şirketin toplam geliri 32 milyar dolaylarında olacak, yüzden fazla ülkede hizmet verecek şirketin yüzde 62.5’ine General Electric yüzde 37.5’ine de Baker Hughes sahip olacak.

Birleşme sonrasında ortak varlık General Electric tarafından kontrol edilecek. Analistlerin yorumlarına göre, 30 milyar dolara yakın böylesi büyük bir anlaşma ile GE bu sektördeki işlerini hisseleri halka açık bu şirkete yönlendirebilecek. Baker Hughes düşük petrol fiyatları kaynaklı nakit sorununu aşabilecekken, General Electric de petrol-doğalgaz portföyünü büyütecek. Jet motorları ve lokomotif üreticisi firma, bu sayede yıpranmış enerji sektöründen de kendini uzaklaştırabilecek.

General Electric geçen haftaki açıklamasında petrol sahası hizmetleri sağlayıcısı Baker Hughes ile potansiyel bir ortaklık hususunda görüşmelerin sürdüğünü ama seçeneklerde kesin alım olmadığını söylemişti.

Baker Hughes’un daha büyük rakipleri Halliburton Co’ya 35 milyar dolara satılması Mayıs’ta regülasyondan (Adalet Bakanlığı) gelen muhalefet sonucu gerçekleşmemişti.

Baker Hughes ile yapılacak ortalığın General Electric’e petrol ve gaz bölümünü dönüştürmede ve sektörde daha önemli bir oyuncu haline gelerek petrol sahası hizmetleri lideri Schlumberger ile rekabetinde yardımcı olması bekleniyor. Ayrıca bu ortaklık Baker Hughes’e Mayıs’taki başarısız birleşme girişiminden sonra kendini yeniden tanımlama fırsatı da verecek.

Houstan merkezli Baker Hughes’ün piyasa değeri 23 milyar dolar ve gelirleri geçen yıl 15,7 milyar dolardı. Firma, petrol fiyatlarındaki düşme sonucu 2016, 3. Çeyrekte 430 milyon dolar zarar açıklamış ve gelirleri de önemli ölçüde düşmüştü. General Electric’in ise piyasa değeri 259 milyar dolar ve geçen yıl petrol ve gaz sektöründen gelirleri 16,5 milyar dolar seviyelerinde idi.

Baker Hughes gelir bazında dünyanın en büyük ve önemli petrol sahası servisleri firmalarından biri. Petrol sahası hizmetleri firmaları, enerji üreticilerine petrol ve gaz rezervleri bulma ve çıkarma konusunda ekipman satarak, araçlar kiralayarak, iş gücü temin ederek ve işçi kampları kurarak hizmet veriyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir